مقالات

روف گاردن ها، باغی نزدیک آسمان

طراحی و ساخت روف گاردن، نکات بسیار مهم در خصوص ساخت بام باغ ها :

تا به حال فکر کرده اید در بالای خانه خود و در سقف منزل یک باغ خانگی داشته باشید، که هراز گاهی برای فرار از این شهر شلوغ به آن پناه ببرید؟ پوششی گیاهی و زیبا که بتواند در یک روز شلوغ و پر همهمه آرامشی شگرف در تک تک اعضای خانواده ایجاد کند. امروزه فناوری مدرن سقف های سبز با کارایی بالابر روی پشت بام ها و تراس ها قابل اجرا می باشد، و به دلیل نیاز به موادی سبک و بسیار مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب برای رشد پوششی گیاهان، امری تخصصی و مهندسی بشمار می رود. امروزه با توجه به پیشرفت شهر نشینی و حضور برج ها و ساختمانهای بلند، فضاهای در دسترس برای محوطه سازی هر روز کاهش می یابد، و نیاز به ساخت بام باغ ها حتی در فضای کوچک پشت بام ها بیش از پیش حس می شود.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن به معنای بام باغ می باشد، که به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که به منظور محوطه سازی و ایجاد فضای سبز بر روی سقف خانه ها می باشد.

خاک مناسب برای استفاده در روف گاردن چه نوعی است؟

برای انتخاب خاک در روف گاردن ها محدودیت هایی وجود دارد، به دلیل وجود همین محدودیت ها انتخاب خاک با دقت بالایی باید انجام شود به این منظور از خاکی میتوان استفاده کرد که وزن کمی داشته باشد، توانایی جذب آب در آن بالاتر بوده و باید این نوع خاک از دسته خاکهاییباشد که دارای مواد غذایی مناسبی بوده و با گذشت زمان علاوه بر بهبود رشد دانه ها بتواند مواد غذایی مناسب را نیز به گیاه برساند. البته لازم به ذکر است که نیاز غذایی گیاهان با استفاده از کود دهی قابل برطرف کردن است، اما در این شرایط سختی کار برای تعویض خاک را نیز باید در نظر گرفت، به همین دلیل باید از خاکی استفاده کرد که خود دارای مواد غذایی باشد.

مصالح مورد استفاده در ساخت روف گاردن برای ساخت یک روف گاردن اولین چیزی که پر اهمیت است محدودیت وزن می باشد، مهمترین عاملی که باعث شده تا در انتخاب مصالح ساخت و نحوه اجرای آنها تغییراتی ایجاد شود فقط محدودیت وزن می باشد. عموما برای ساختمانها در پشت بام هنگام ساخت، وزنی حدود 50 کیلو در مترمربع برای برف در نظر می گیرند، با در نظر گرفتن این وزن به مهندسین کمک میشود که مابقی اضافه وزن ناشی از ساخت روف گاردن را تخمین زده و به واسطه آن بتوانند بهترین مصالح را انتخاب کنند. تقسیم وزن نیز قدم بدی مهمی می باشد که مهندسین باید توجه بالایی به آن داشته باشند، زیرا وزن برف به صورت یکپارچه و در هر متر مربع به صورت یکسان پخش می شود، و این درحالی است که اجزای مختلف روف گاردن هر کدام ممکن است در جایی خاص قرارگرفته و توازن وزن را بر هم بزنند.

 

ایزولاسیون و زه کشی بستر کاشت در روف گاردن

ایزولاسیون روف گاردن ها بسیار مهم می باشد و پس از آن زه کشی مناسب در بستر کاشت گیاهان از مهمترین قسمتهای ساخت روف گاردن است. ایزولاسیون مربوط به عملیاتی می باشد که در آن در واقع مرزی ایجاد میشود برای عبور و یا عدم عبور آب به فضاهای زیر روف گاردن، پس از آن زه کشی مناسب از جهت حفظ سلامت ریشه و سپس جمع آوری وهدایت آب مازاد به لوله های خروجی بسیار مهم است. عموما برای دفع آبهای مازاد در روف گاردن ها لوله های جدا گانه در نظر گرفته نمیشود و باید از لوله های آب باران به این منظور بهره گرفت.

فیلترینگ در روف گاردن

در روف گاردن ها عملیاتی صورت میگیرد به نام فیلترینگ، که در این عملیات به واسطه چند لایه از الیاف از انتقال املاح خاک به لایه های زیرین جلوگیری می شود، که به این واسطه از تغییر بافت و مسدود شدن مسیرهای زه کشی روف گاردن جلوگیری به عمل می آید.

ساخت آلاچیق در روف گاردن

برای ساخت آلاچیق در روف گاردن ودر روی زمین تفاوت هایی وجود دارد، یکی از این تفاوت ها مربوط به نیروی وارده بر آلاچیق می باشد که باید در آلاچیق های روف گاردن بیشتر در نظر گرفته شود، و پس از آن تفاوت دیگر  در محدودیت هایی است که در اتصال استراکچ به آلاچیق وجود دارد.

انتخاب گیاه مناسب

گیاهان انتخابی برای رشد در روف گاردن همان هایی هستند که بر روی زمین نیز وجود دارند. اما برای انتخاب گیاهان مناسب باید به ویژگی هایی اعم از میزان رشد ریشه، میزان تحمل گرما و تابش مستقیم نور خورشید، میزان مقاومت در برابر بادهای شدید و توجه ویژه داشت.

احتمالا در ابتدا به نظر میرسد که باغ های روف تاپ( بام هایی که تبدیل به باغی زیبا می شوند.) طراحی مدرن محسوب می شود. در حالی که در گذشته های دور تبدیل بام به باغ دیده شده است. احداث اینگونه از باغ ها فقط برای نشاط انسانها نبوده و هدف دیگر آن تامین غذا نیز بوده است. احداث روف گاردن ها(باغ های بامی)رو به افزایش است و به خصوص در مناطق شهری که فضا محدود است، کاربرد فراوانی دارد.

کاهش جذب گرما، کاهش مصرف انرژی ، کاشت سبزی های مورد نیاز، مکانی برای تفریح و سرگرمی از مزیتهای روف گاردن ها هستند.