زمانیکه ویلیام ملک رونا و دیگر پیشگامان نهضت های معماری پایدار اولین تصورات خود را در مورد مفهوم ساختمان های جاندار بیان کردند بهتر است بگویم که احتمالاً ساختاری از زندگی واقعی و باکتری های زنده را در سر نداشتند . اما این موضوع را هنک جنکر(Hank jon Ker) از دانشگاه دلفت در هلند نگفتند. چیزی که هنک وهمکارانش گسترش دادند هیبریدی از باکتری بتن خود ترمیم کننده بود که ممکن است حرکت بسوی معماری پایدار را در مسیری که مک دونا آرزوی آن را داشت آغاز کند .در حالی که شاید این موضوع بی سابقه به نظر می رسید دانشمندان چندین سال است که از جای دادن باکتری برای ترمیم ساختمان استفاده می کنند. استفاده از محصولات باکتری معدنی در موارد کاربردی گوناگونی نظیر سخت سازی ماسه و ترمیم ترک های سیمان مورد استفاده قرار می گیرند. اما دو شکل اصلی در این روش وجود دارد:

واکنش این گونه باکتری به برخی مواد و ایجاد آمونیم که ماده ای سمی است.

از آنجایی که باکتریها باید به صورت دستی به کار برده شوند ،لذا یک کارگر ویا تیمی از کارگر ها مجبورند تا چند هفته برای تعمیر و اصلاح هر ترک کوچک در هر تخت بتنی به بازدید صفحات بتنی بپردازند.

اما راه حل جنکر جستجوی باکتری متفاوت با خصوصیات خاصی بود که می تواند در بتن برای مدت طولانی دوام داشته باشد وبه راحتی زندگی کند.از آنجا که باکتری ها از همان ابتدا باید درون بتن مخلوط شوند به سرعت می توانند هر گونه ترک کوچکی را قبل از اینکه در معرض آب و فرسودگی ناشی از آن قرار بگیرد ترمیم کنند.

محققان گزینه های مناسبی را در این مورد یافتند : دستهای از هاگ های پرطاقت به شکل باکتری که متعلق به گروه باسیل هابوده باعث قابلیت زیست به مدت طولانی در دریاچه های دارای خاصیت قلیایی در روسیه ومصر شده اند .جنکر و همکارانش با قرار دادن این هاگ ها و منبع تغذیه آنها در گلوله های کوچک از جنس سرامیک از فعال سازی نابهنگام توسط بتن خیس مخلوط جلوگیری کردند.

هاگ ها تا زمان شکل گیری یک ترک که اجازه حرکت نهانی را به داخل بتن می دهد به حالت کمون باقی می ماند وپس از این حالت است که فعال شده وبه کار می افتند . زمانی که آنها شروع به تغذیه می کنند آب و استر را حریصانه می بلعند وبه مقدار فراوانی سنگ آهک بلورین تولید می کنند که به سرعت باعث پر شدن منافذ و سوراخ ها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code