اکریلیک (Acrylic)

اکریلیک برای کاربردهایی که شفافیت و وضوح نور ، مقاومت به ضربه بالا ، سفتی و مقاومت در محیط را لازم دارند؛ فواید زیادی دارد . دانش صحیح از خواص اکریلیک و تکنیک های قالبگیری صحیح می تواند تولید پر بازده و سود آور را نتیجه شود .

پرسش و پسخ های زیر بینش و بصیرت شما را نسبت به این ماده شگفت انگیز زیاد می کند :

اکریتیک از دیگر پلاستیک ها، پایدار نوری (light-stable ) و مقاومت به خراش بیشتری دارد . سایر پلاستیک ها برای آنکه این خواص را داشته باشند باید پایدار کننده ها و پوشش های سطحی ب آن ها اضافه شوند.

به همین دلیل اکریلیک در کاربردهایی که شفافیت عالی ،مقاومت به خراش و پایداری در برابر نور مافوق بنفش مدنظر است به کار می رود . همچنین از شیشه شفافتر و سبکتر است به همین دلیل جایگزین مناسبی برای خیلی از قطعات شیشه ای است .

خاصیت پایدار در معرض آب و هوا ، آن را برای کاربردهای بیرونی و جاهایی که شفافیت مورد نیاز است ایده ال ساخته است . شاید برجسته ترین خاصیت اکریلیک وضوح نور عبوری از آن است، زیرا بیشتر از هر ماده دیگری نور را از خود عبور می دهد. این خاصت موجب شده تا این ماده برای ساخت لنز ها و دیگر کاربردهای نوری با کیفیت و کاربردهای لیزری به عنوان انتخاب مناسب ساخته شود .

خواص ذاتی سفتی و استحکام اکریلیک اجازه می دهد که قطعات نازکتر از سایر پلاستیک های شفاف ساخته شوند و در نتیجه تولید کننده مواد کمتر را مصرف می کند .

اکریلیک در محدوده گسترده ای از گریدهای جریان وجود دارد . بعضی از آنها برای قالبگیری قطعات نازک از بقیه مناسبترند. این مواد نرخ جریان مذاب بالا و پایداری حرارتی خوبی دارند . یک مثال خوب از این کاربرد برای ساخت DVD است . برای تولید DVD باید اکریلیک رادرکویته ای به ضخامت ۰٫۶ mmو به قطر ۱۲cm و در مدت ۵٫۶ ثانیه بدون کاهش خواص مواد قالب گیری کرد . قطعه تولیدی باید کیفیت نوری بالا و سطح انعکاسی استثنایی داشته باشد تا اجازه دهد تکثیر اطلاعات دیجیتالی به راحتی انجام شود .

اکریلیک در عملیات تزریق به کمک گاز به خوبی کار می کند و با موفقیت به کار رفته است . خصوصا ً برای قطعاتی که برای حداقل کردن وزن قطعه در داخل آن گاز دمیده می شود کاربرد دارد . برای آنکه در این روش حباب های گاز در داخل قطعه دیده نشود از مواد مات استفاده می کنند. برای اکریلیک نیز از آلیاژ نوع مات آن استفاده می شود . اکریلیک ها با عامل پف کننده برای کاهش وزن نیز استفاده می شود اما چون ذاتاً شفاف هستند برای این روش زیاد پیشنهاد نمی شود .

برای خلاف مواد کریستالی ، گیت باریک و کوچک برای اکریلیک توصیه نمی شود . اگر چه برای مواد کریستالی گیت باریک باعث برش مواد شده و بهبود بازدهی حاصل می شود اما مواد اکریلیکی باعث افت مواد و نواقص سطح می شود . کیفیت عالی خواص نوری آنه نباید دستخوش کیفیت بد پولیش قالب شود . اثرات پولیش و نواقص سطح هر چند هم که کم باشد به قطعه منتقل می شوند .

خواص استحکام فیزیکی باید مد نظر داشت . اکریلیک به شکاف و بریدگی حساس است . لذا قطعات طراحی شده نباید با شکاف باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *