اکریلیک

Acrylic

برای کاربردهایی که شفافیت و وضوح نور ، مقاومت به ضربه بالا ، سفتی و مقاومت در محیط را لازم دارند اکریلیک فواید زیادی دارد . دانش صحیح از خواص اکریلیک و تکنیک های قالبگیری صحیح می تواند تولید پر بازده و سود آور را نتیجه شود .

پرسش و پسخ های زیر بینش و بصیرت شما را نسبت اکریلیک زیاد می کند :

فواید مواد با پایه اکریلیک نسبت به سایر پلاستیک ها چیست ؟

اکریتیک از دیگر پلاستیک ها پایدار نور ی (light-stable ) و مقاومت به خراش بیشتری دارد . سایر پلاستیک ها برای آنکه این خواص اکریلیک را داشته باشند باید پایدار کننده ها و پوشش های سطحی ب آن ها اضافه شوند.

به همین دلیل اکریلیک در کاربردهایی که شفافیت عالی ،مقاومت به خراش و پایداری در برابر نور مافوق بنفش مدنظر است به کار می رود . اکریلیک همچنین از شیشه شفافتر و سبکتر است به همین دلیل جایگزین مناسبی برای خیلی از قطعات شیشه ای است .

خاصیت پایدار در معرض آب و هوا ، اکریلیک را برای کاربردهای بیرونی جاییکه شفافیت مورد نیاز است ایده ال ساخته است . شاید برجسته ترین خاصیت اکریلیک وضوح نور عبوری از آن است . اکریلیک بیشتر از هر ماده دیگری نور را از خود عبور می دهد . این خاصت ، اکریلیک را برای ساخت لنز ها و دیگر کاربردهای نوری با کیفیت و کاربردهای لیزری انتخاب مناسبی ساخته است .

خواص ذاتی سفتی و استحکام اکریلیک اجازه می دهد که قطعات نازکتر از سایر پلاستیک های شفاف ساخته شوند و در نتیجه تولید کننده مواد کمتر را مصرف می کند .

چگونه می توان از اکریلیک برای قطعات دیواره نازک مانند DVD استفاده کرد؟

اکریلیک در محدوده گسترده ای از گریدهای جریان وجود دارد . بعضی از آنها برای قالبگیری قطعات نازک از بقیه مناسبترند.این اکریلیک ها نرخ جریان مذاب بالا و پایداری حرارتی خوبی دارند . یک مثال خوب از این کاربرد برای ساخت DVD است . برای تولید DVD باید اکریلیک رادرکویته ای به ضخامت ۰.۶ mmو به قطر ۱۲cm و در مدت ۵.۶ ثانیه بدون کاهش خواص مواد قالب گیری کرد . قطعه تولیدی باید کیفیت نوری بالا و سطح انعکاسی استثنایی داشته باشد تا اجازه دهد تکثیر اطلاعات دیجیتالی به راحتی انجام شود .

چگونه اکریلیک در عملیات تزریق به کمک گاز به خوبی کار می کند ؟

اکریلیک در عملیات تزریق به کمک گاز به خوبی کار می کند و با موفقیت به کار رفته است . خصوصا ً برای قطعاتی که برای حداقل کردن وزن قطعه در داخل آن گاز دمیده می شود کاربرد دارد . برای آنکه در این روش حباب های گاز در داخل قطعه دیده نشود از مواد مات استفاده می کنند. برای اکریلیک نیز از آلیاژ نوع مات آن استفاده می شود . اکریلیک ها با عامل پف کننده برای کاهش وزن نیز استفاده می شود اما چون اکریلیک ذاتاً شفاف است برای این روش زیاد پیشنهاد نمی شود .

در طراحی قالب چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟

برای خلاف مواد کریستالی ، گیت باریک و کوچک برای اکریلیک توصیه نمی شود . اگر چه برای مواد کریستالی گیت باریک باعث برش مواد شده و بهبود بازدهی حاصل می شود اما برای مواد اکریلیک باعث افت مواد و نواقص سطح می شود . کیفیت عالی خواص نوری اکریلیک نباید دستخوش کیفیت بد پولیش قالب شود . اثرات پولیش و نواقص سطح هر چند هم که کم باشد به قطعه منتقل می شوند .

خواص استحکام فیزیکی باید مد نظر داشت . اکریلیک به شکاف و بریدگی حساس است . لذا قطعات طراحی شده نباید با شکاف باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *