بتن غلتکی(RCC)

بتن غلتکی از پیشرفت های مهم در فناوری سازه های بتنی و روسازی است .امروزه سدهای بتنی غلتکی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ساخته میشوند زیرا این سدها هم از نظر سرعت و هم از نظر اقتصاد و ایمنی به صرفه است. بتن غلتکی بتنی است با اسلامپ صفر که در حالت سخت شده با بهره گیری از غلتک متراکم شده است .

این نوع بتن ترکیبی است از مصالح سنگی خنثی، مواد سیمانی،آب و مواد افزودنی که با توجه به خاص بودن باید در انتخاب مصالح آن دقت زیادی کرد. در بتن غلتکی اگر از پوزولان، مواد افزودنی حباب ساز و روان کننده به همراه سنگدانه های با حداکثر ابعاد و دانه های خاص استفاده شود می توان از آب و سیمان کمتری استفاده کرد در نتیجه مقاومت بالاتری به همراه صرفه اقتصادی حاصل می شود.

شروع استفاده از بتن غلتکی به دهه هفتاد باز میگردد که در آن زمان برای روسازی مسیرها و جادهای پر تردد کاربرد داشته و از دهه هشتاد در برزیل با ساخت یک سد اغاز شد. اما به کار گیری گسترده فناوری بتن غلتکی در دهه نود در پروژه سد سازی جورد آاو و سالتوکاکسیاس موجب فراگیری و شکوفایی آن شد و اما تجربه به کارگیری بتن غلتکی در ایران به منظور اجرای سدها زیاد نیست.سد مخزنی جگین اولین سد بتن غلتکی در ایران می باشد که از نکات مورد توجه در این سد ارتفاع گرفتن بدنه سد در مدت هفت و هشت ماه بوده است. ارتفاع مذکور۷۸ متر و طول تاج سد ۲۵۳ متر است. این سد در ۶۱ کیلومتری جنوب شرقی بندر جاسک در استان هرمزگان واقع شده است.

این بتن معمولا در حجم های بالا در مخلوط کن های پیوسته ساخت کارگاهی مخلوط میشود و به وسیله ماشین آلات راهسازی (کامیون ) حمل میشود. در مرحله بعد با نوار نقاله و بولدزر بر روی لایه که از قبل اماده شده پخش شده و با یک یا چند غلتک فلزی چرخ لاستیکی و غلتک ویبره ای بایستی متراکم شود.

کاربرد بتن غلتکی:

مزایای بتن غلتکی:

با در نظر گرفتن مزایایی که به آن اشاره شد و با افزایش دانش فنی و کسب مهارت در زمینه مراحل ساخت و اجرا و در نظر گرفتن تمهیدات اجرایی مورد نیاز که خود موجب غلبه بر محدودیت های موجود در این زمینه می گردد می توان از بتن غلتکی در پروژه های کشور به طور موثر بهره برد البته آگاهی و توجه به نکات اجرایی می توان موجب افزایش کیفیت و کارایی بتن غلتکی تولیدی گردید.

نویسنده : ژیلا کمالی پور (کارشناس ارشد مهندسی عمران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code