بتن مسلح الیاف شیشه GFRC

بتن مسلح به الیاف شیشه (Glass Fiber Reinforced Concrete) یا به اختصار GFRC، نوعی بتن الیافی است که در آن از الیاف جهت بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی بتن استفاده می‌شود. بتن الیافی نوعی کامپوزیت متشکل از مصالح سیمان، ریزدانه، الیاف و مواد افزودنی می‌باشد. اختلاط صحیح این مواد و تولید کامپوزیتی با یکپارچگی و پیوستگی مناسب، امکان استفاده از بتن جهت سطوح مقاوم و پر انحنا را فراهم می‌سازد.

از مهمترین خواص بتن الیافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

بتن الیافی مسلح به الیاف شیشه کاربرد ویژه‌ای در تولید قطعات نما دارد. به گونه‌ای که امکان تولید قطعات با ابعاد بزرگ و ضخامت بسیار کم در حدود ۱ سانتیمتر را فراهم می‌نماید. از دید صنعتی، نماهای اجرا شده به روش‌های معمول و با استفاده از مصالح و روش‌های اجرای سنتی نه تنها پاسخگوی حجم بالای ساخت و سازهای بلند مرتبه و پیچیده نمی‌باشد، بلکه از نظر اقتصادی و ایمنی نیز توجیه پذیر نیست. لذا اقبال عمومی به استفاده از مصالح و تکنولوژی‌های نوین ساختمانی اجتناب ناپذیر است. از اینرو کارخانه دیسمان به عنوان تنها کارخانه مجهز به خط تولید بتن مسلح به الیاف شیشه در ایران، با فراهم نمودن تکنولوژی روز دنیا گام در این مسیر گذاشته و امیدوار است به پشتوانه سابقه ده‌ها ساله، بتواند نیازهای داخلی و بین‌المللی کشورهای منطقه را تأمین نماید.

پاره‌ای از مزایای استفاده از نمای GFRC به شرح زیر می‌باشد :

تولید قطعات GFRC به دو روش اسپری و پریمیکس انجام می‌شود.

بسته به نوع قطعات و طراحی انجام گرفته نوع مصالح و درصد الیاف مصرفی مشخص شده و یکی از دو روش فوق جهت تولید انتخاب می‌شود.

قالب‌های مورد استفاده در این بخش متنوع بوده و می‌تواند از نوع فلزی، کامپوزیت و سیلیکونی و… باشد.

قطعات پس از تولید در اتاقک‌های بخار (Curing) با دما و رطوبت تحت کنترل قرار گرفته و تا پایان زمان عمل‌آوری نگهداری می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *