بتن پلیمری(PC) یا بتن رزینی شامل بک چسباننده پلیمری ( که ممکن است ترموپلاستیک ها باشند اما بیشتر یک پلیمر ترموست می باشد ) و یک پر کننده معدنی مانند شن و ماسه ، شن و یا سنگ گسسته است.PC ها دارای مقاومت بالاتر در برابر مواد شیمیایی و خورنده ها ، جذب آب کمتر و پایداری بالاتر در مقابل پدیده یخ زدگی و یا ذوب ، نسبت به بتن سیمان پرتلند رایج هستند .

بتن اصلاح شده پلیمری را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

الف) بتن های پلیمری تزریقی

ب ) بتن پلیمر _ سیمان

نوع اول با تزریق یک نوع منومر در بتن سیمان پرتلند پیس شاخته شده به دست می آید که بعدا به پلیمر جامد تبدیل می شود. برای تولید نوع دوم قسمتی از سیمان چسباننده مخلوط بتن با پلیمر به کار برده می شود. هر دو نوع در مقایسه با بتن معمولی ، دارای مقاومت بیشتر در مقابل پدیده یخ زدگی یا ذوب هستند.بتن ساخته شده با سیمان پرتلند اگر چه به خاطر خواص خوب فیزیکی و به همین نسبت قیمت پایین تر از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی به شمار می آید،لیکن دارای مقاومت زیادی از جمله مقاومت خمشی کم ، کرنش گسیختگی کم ، احتمال آسیب دیدگی بر اثر یخبندان و مقاومت شیمیایی کم می باشد. در موارد خاص این نقاط ضعف بتن را می توان با به کار بردن پلیمر های آلی یا رزین به صورت جایگزین یا به همراه و کمک سیمان پرتلند بر طرف کرد. این مواد دارای محاسن بسیاری از جمله: مقاومت بیشتر در برابر خوردگی ، نفوذ پذیری آب کمتر و مقاومت بیشتر در مقابل پدیده یخ زدگی یا ذوب های متوالی می باشد.

سه گونه اصلی مصالح مرکب پلیمری وجود دارد :

الف) پلیمر تزریقی

ب) بتن پلیمر_سیمان

ج) بتن پلیمری .

تفاوت این سه دسته برای مهندس طراح مهم می باشد تا بتواند ماده برای کاربری داده شده را انتخاب کند.

الف)بتن پلیمری تزریقی

به وسیله تزریق یک مونومر با ویسکوزیته پایین در یک بتن سیمان پرتلند پیش ساخته شده ، تولید می شود که این مونومرها تزریق شده تحت تاثیر عوامل فیزیکی ( تابش نور فرا بنفش یا گاما) یا شیمیایی به پلیمر جامد تبدیل می شوند . بتن پلیمری تزریقی از بتن معمولی به صورت زیر تولید می شود :

ابتدا هوا را از منافذ باز خارج می کنند و سپس منافذ باز را به وسیله انتشار یک منومر با ویسکوزیته پایین اشباع می کنند و با منومر یا ترکیبی از پلیمر مونومر ، پلیمریزه می کنند که این عمل را با استفاده از روش های اقتصادی و معمولی انجام می دهند . این سازه بتنی ممکن است در لایه های گوناگون یا فقط در یک لایه سطحی تزریق شوند و این بستگی به مقاومت یا دوامی دارد که از سازه طلب می کنند. مهم ترین مشکل استفاده از این فراورده ها، قیمت نسبتا زیاد آنهاست به طوری که مونومر استفاده شده گران قیمت بوده و فرایند تولید نیز پیچیده تر از بتن اصلاح نشده است، نتیجه تزریق بتن بهبود قابل ملاحظه ای در مقاومت کششی ، فشاری و ضربه ای ، تقویت دوام و کاهش نفوذ پذیری در مقابل آب و محلول های نمک آبی از قبیل سولفات ها و کلریدهاست و مقاومت فشاری از ۳۵Mpa می تواند تا ۱۴۰Mpa ، افزایش یافته و جذب آب هم کاهش می یابد.

بتن تزریقی در ساختمان ها و کارهای ساختمانی شامل سقف های سازه ای ، سازه های با عملکرد بالا ، لوله های فاضلاب رو ، تانکر های ذخیره آب دریا ، تاسیسات نمک زدایی و آب مقطر، سازه های دریایی ، پانل های پیش ساخته دیوار ، جداربند تونل ها، مقاطع پیش ساخته تونل و استخر شنا کاربرد دارد . بتن های تزریقی به طور جزیی برای محافظت از پل ها و سازهای بتنی در مقابل زوال و فرسودگی و هم چنین در مرمت فرسودگی سازه های ساختمانی از قبیل پانل های سقف پوش و کف گاراژهای زیر زمینی و کف پل ها استفاده می شوند.

ب) بتن پلیمر _ سیمان

یک بتن اصلاح شده است که قسمتی از سیمان چسباننده آن با پلیمر های مصنوعی جایگزین شده است. این فرآورده از ترکیب کردن یک منومر، پری پلیمر _ منومر با یک شیره پلیمری داخل یک بتن سیمانی تولید می شود. پلیمریزاسیون منومرها و پری پلیمر_منومر نیز در اثر اضافه کردن یک کاتالیزور به مخلوط انجام می شود. تکنولوژی این فرایند خیلی شبیه به بتن معمولی است ، بنابراین بتن پلیمر _ سیمان را می توان در کاربری ساخته شده در جا استفاده کرد.لازم به ذکر است که بتن تزریقی معمولا به صورت سازه های پیش ساخته استفاده می شوند. خواص بتن پلیمر_ سیمان تولید شده به وسیله بتن اصلاح شده با پلیمر های گوناگون از سست تا کاملا مساعد کاملا تغییر می کند .خواص سست محصولات در ناسازگاری بین بیشتر پلیمر ها و منومر ها با قسمتی از جز ترکیبی آن ها نسبت داده می شود. خواص بهتر نیز به وسیله استفاده از پلیمرهایی مثل پلی استر غیر اشباع کراس لینک شده با استیرن یا اپوکسی تولید می شوند.

بتن های پلیمر _ سیمان ساخته شده از شیوه پلیمر ، پیوستگی عالی با آروترهای فولادی و بتن های کهنه از خود نشان داده می دهند . شکل پذیری خوب ، مقاومت در برابر نفوذ آب و محلول های نمک آبی ، مقاومت در برابر پدیده یخ _ ذوب از دیگر خواص آن ها می باشد. مقاومت خمشی و استحکام ( چغرمگی) آنها نیز معمولا از بتن های اصلاح نشده بیشتر است .

عمده کاربرد بتن پلیمر _ سیمان حاوی شیره ها در موارد زیر می باشد:

• برای سطح سقف ها ، چون بدون گرد و خاک و نسبتا ارزان است .
• برای کف سازی نازک ( ۲۵ سانتی متر ) ، روکش کف پل های بتنی ، روکش ضد زنگ، مرمت های بتنی و وصله گذاری ، به دلیل جمع شدگی کم ، مقاومت در برابر نفوذ مایعات گوناگون از قبیل آب و محلول های نمکی و خاصیت پیوستگی خوب با بتن های کهنه و مناسب می باشند.

ج) بتن پلیمری

بتن پلیمری(PC)یا بتن رزینی مواد مرکبی هستند که چسباننده آنها تماماٌ شامل پلیمرهای بتن رزین های مصنوعی ، بتن رزین پلاستیک یا بتن ساده رزینی شناخته شده اند . به دلیل استقاده از پلیمر به جای سیمان پرتلند افزایش واقعی قیمت وجود خواهد داشت لذا پلیمرها فقط باید در مواردی مصرف شوند که بتوان خواص فوق العاده آن ها ، هزبنه دستمزد کمتر در عمل آوری و جابجایی رابا قیمت بالای آن توجبه کرد بنابراین مهم است که یک طراح و مهندس آگاهی کافی از قابلیت PC ها داشته باشد و با توجه به کارا بودن و اقتصادی بودن محصول برای کاربری و محدودیت های ویژه یکی را انتخاب کند.

بتن پلیمری شامل یک پر کننده معدنی و یک چسباننده پلیمری می باشد البته وقتی به عنوان یک پر کننده استفاده شود،ترکیب مورد نظر را به ملات پلیمری نسبت می دهند . پر کننده های دیگر هم شامل مواد زیر می باشند : سنگ های شکسته ،شن، سنگ آهک ، گچ، نرمه سیلیس، گرانیت، کوارتز، رس، کف شیشه ای ، سنگ دانه فلزی و به طور کلی هر ماده خشک ، ضد آب و جامدی می تواند به عنوان پرکننده استفاده شود. در تولید PC ها یک مونومریا سخت کننده و یک کاتالیزور با پرکننده ها مخلوط می شوند . دیگر مواد متشکله اضافه شده به مخلوط شامل پلاستی سایزرها و ضد آتش ها و گاهی اوقات مضاعف کننده سیلان نیز برای افزایش مقاومت بین ملات پلیمر و پر کننده ها می باشد. ترکیب بتن پلیمری به طور کلی دارای خواص زیر می باشد :

مقاومت خوب در برابر حمله شمیایی و دیگر خورنده ها ، خاصیت جذب آب پایین ، مقاومت خوب در برابر ساییدگی و ثبات و پایداری در مقابل پدیده یخ زدگی و ذوب . همچنین مقاومت بالای بتن پلیمری در مقایسه با بتن سیمان پرتلند اجازه مصرف تا بالای ۵۰ درصد کمتر از مواد را به ما می دهند. این شرایط باعث می شوند که بتن پلیمری در یک سطح قابل رقابت با بتن سیمان پرتلند در کاربری های ویژه قرار بگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *