بتن

یک مخلوط خاص از سیمان پرتلند و شن و یک روکش بتن پلیمر معتدل ساز و رنگ های افزودنی است که برای کاهش میزان خسارات مواد تعمیری و بازسازی ظریف و بی عیب و نقص نما به کار میرود .روکش بتن یک پوشش با دوام و مقاوم است که به منظور مقاوم سازی پیاده روها و برخی خیابان ها در مقابل عبور و مرور عابرین پیاده و وسایل نقلیه طراحی شده و راهی مقرون به صرفه برای تعویض بتن های سنگی فرسوده و قدیمی می باشد.

موارد استفاده از بتن های Quikrete

این بتن در راه های اختصاصی و مدخل های ورودی،دالان ها و گذرگاه های سرپوشیده،پیاده روها،حیاط خلوت ها و گلخانه ها استفاده میشود.همچنین از این روکش بتن میتوان در موارد جزیی و تعمیرات و یا در موارد کلان مانند تک لبه ها و جدول های کناره خیابان ها و یا ساخت پله ها استفاده کرد.

ذکر چند نکته در رابطه با بتن Quikrete ضروری است

۱-روکش کردن با این نوع بتن میبایست ۶ ساعت قبل ازعبورعابرین پیاده و ۲۴ ساعت قبل از عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری پایان پذیرد.

۲-در آب و هوای سرد زمان بیشتری برای این کار لازم است.

۳-از نفوذ آب و بارش باران بر روی روکش تا ۶ ساعت پس از پایان کار جلوگیری کنید.

۴-تنها هنگام بارندگی های ناگهانی روی آن را بپوشانید و در غیر این صورت هیچ نیازی به پوشاندن ندارد.

۵-در صورت نا مساعد بودن وضعیت آب و هوایی و سرد شدن هوا در دمای پایین تر از ۵۰ درجه فارنهایت(۱۰ درجه سانتیگراد)این کار را انجام ندهید.

۶-در آب و هوای نیمه سرد و یا خنک از آب نسبتا گرم با دمای ۱۲۰ درجه فارنهایت(۵۰ درجه سانتیگراد)برای تسریع روند کار استفاده کنید.

۷-هنگامی که هوا گرم است در محل های سایه دار و در ساعات خنک روزکارکرده و در مخلوط از آب سرد استفاده کنید.

۸-برای ایجاد لایه های ضخیم بعد از اولین غلتک بر روی روکش،از لایه های نازک روکش بتن و یا از لایه های پیش ساخته استفاده کنید.

۹-در لایه های سطحی از تخته ها و ابزار سیمان کاری استفاده کنید.

ابزار و مواد لازم و دستورالعمل ها

برای تهیه بتن شستشوگر با فشار آب بالا،ماله فولادی،غلتک صنعتی،دریل و پاروچه برای مخلوط کردن،دو سطل برای مخلوط کردن مواد،چکش،اسکنه،دستکش،عینک و جارو مورد نیاز است.

آماده کردن سطوح

بتن های قدیمی باید با دقت تمیز شوند تا از جسبیدن روکش بتن Quikreteبه سطح قدیمی مطمئن شوید.برای این کار میبایست از شستشوگری با فشار آب بالا استفاده کرد تا بتن ها کاملا تمیز شوند.

تعویض

بخش پیشنهاد شده کار برای مکان هایی که بیشتر از ۱۳/۵ متر مربع مساحت دارند،میباشد.کنترل محل های اتصال و میزان فراخی اتصال معمولا برای تعیین محدوده کاری میتواند لازم باشد.همچنین محافظت کامل از آنها باید صورت گیرد،از مکنده هوا و یا مجرای آب برای جلوگیری از ریختن روکش بتن در مفصل ها و درزها استفاده کنید.لازم به یادآوری است؛محل هایی را که با روکش بتن پوشانده نشده است بپوشانید.

تعمیر زیر سازی سطوح

ضخامت لایه های بتنی که به کار برده میشود بستگی به میزان تراشیدن محل دارد.برای رو کاری مجدد از مخلوط ۷ پیمانه بتن و ۱ پیمانه آب استفاده کنید.پس از آن اجازه دهید لایه ای که به عنوان روکاری و برای تعمیر استفاده شده کاملا سفت شود و سپس لایه جدید سطح را اضافه کنید.

مخلوط کردن

در یک سطل ۵ گالنی (۱۹ لیتری)مواد را با استفاده از دریل و یک پاروی کوچک مخلوط کنید و برای جلوه بیشتر روکش بتن میتوانید به آن رنگ و یا پوشش ساروج و یا ملات رنگی و آب اضافه کنید و از راهنمایی های درج شده بر روی بطری پیروی کنید.

کاربرد محصول بر روی سطوح قدیمی و کهنه:سطح مورد نظر را خیس کنید.سپس آب هایی که در محل جمع شده را از روی سطح پاک کنید.مواد را بر روی سطح بپاشید و با غلتک آن را صاف کنید.از غلتک برای ساییدن اجسام بر روی سطح مورد نظر استفاده کنید.با استفاده از یک برس نازک زائده ها را از گوشه ها و لبه ها پاک کنید و به مدت ۵ دقیقه روی سطح را جارو کنید.برای حصول نتیجه مطلوب،جارو را به صورت یکنواخت و پی در پی در تمام سطوح به طور عرضی بکشید.

بافت ظاهری روکش Quikrete

با استفاده از غلتک میتوانید سطح روی روکش را کاملا صاف و مسطح کنید.این کار را میتوانید با استفاده از ماله و یا تی هم انجام دهید که البته کیفیت سطح با استفاده از غلتک مطلوب تر خواهد بود طول مدت انجام کار با استفاده از بتن Quikreteحدود ۲۰ دقیقه است که در این حالت می بایست دمای هوا ۷۳ درجه فارنهایت ویا ۲۳ درجه سانتیگراد باشد. در دماهای بالاتر این زمان کاهش پیدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code