بیو پلاستیک چیست ؟

لغت بیو (بایو ) پلاستیک ( پلاستیک های زیستی – Bioplastic ) همانند اصطلاح زیست تخریب پذیر ( biodegradable )

مفهوم گنگی دارد . اکنون می خواهیم بدانیم که بیو پلاستیک ها چه موادی هستند ؟ و منظور از لغت بیو دقیقا چیست ؟

آیا لغت “ Bio” ( با تلفظ بایوانگلیسی) مربوط به مباحث تاریخی است ؟خیر . مربوط به علوم بیو تکنولوژی چطور؟ خیر . لغت بیو در بیوپلاستیک ها بیشترمربوط به دروسزیست شناسی دبیرستان و مباحث موجودات و ارگان های زنده و سامانه های زیستی است .

خب … پلاستیک ها و ارگان های زیستی … حال این سوال پیش می آید :از آن جایی که نفت و گاز طبیعی از ارگان های زیستی نشات می گیرند، آیا میتوان گفت که پلاستیک هایی که از نفت و گاز طبیعی ساخته می شوند، جز بیو پلاستیک ها محسوب میشوند؟پاسخ این سوال، منفی است وبدین معنا نیست. اما بیو پلاستیکها دقیقا چه موادی هستند؟

تاریخچه ی کوتاهی از بیوپلاستیک ها

بیایید کمی در تاریخ به عقب برویم. اولین پلاستیک ها، که هنوز هم تولید می شوند توسط گیاهان از طریق سنتز شیمیایی داخلی خود ساخته می شوند.لاستیک های تولید شده از درخت کائوچو، جز پلاستیک ها به شمار می آمدند. اولین پلاستیک های ساخته شده توسط بشر با هدف جایگزین سازی با مواد موجود مانند لاستیک ها، عاج ها یا پوسته ی لاک پشتها پدید آمدند.

یکی از اولین پلاستیک های سنتزی، از سلولز(ماده ی گرفته شده از گیاهان و درختان) ساخته شدند. در زبان امروزه، این نوع پلاستیک ها، بیوپلاستیک نامیده می شوند.این بدین معناست که ماده ی خام اولیه ی آن از اقلام زیستی زنده تهیه می شود.

بیو پلاستیک های امروزی از چه ساخته می شوند؟

بیو پلاستیک های اولیه تا حدود زیادی تحت الشعاع پلاستیک های کارآمدتر قرار گرفته اند. ماده ی خام پلاستیک های امروزه از منابع مختلفی تامین می شود. اما بیشتر پلاستیک ها از هیدروکربن هایی که به صورت آماده در نفت،گاز طبیعی و زغال سنگ وجود دارند، ساخته میشوند. با اینکه این منابع از ارگان های زنده نشات می گیرد، اما در حقیقت، زنده نیستند. بنابراین پلاستیک هایی که از گاز طبیعی، نفت یا زغال سنگ ساخته می شوند، بیوپلاستیک محسوب نمی شوند.

به دلیل نگرانی های مربوط به استفاده از منابع محدود و پایان پذیری چون نفت وگاز، توجه به بیوپلاستیک ها و دیگر محصولات زیستی افزایش یافته است.امروزه با توسعه ی راهکارهای کارآمد تر برای تولید مواد زیستی، نیشکر، گندم و ذرت توسط دانشمندان بیو پلاستیک ها روی کار آمدند و مطرح شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code