زمانی که زلزله رخ می دهد در اکثر موارد ریزش دیوار و سقف ساختمان ها باعث تلفات انسانی می شود؛ اما یک کاغذ دیواری مخصوص که توسط پژوهشگران دانشگاه کارلسروهه آلمان اختراع شده، قادر به جلوگیری از ریزش ساختمان است.

دانشمندان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) کاغذ دیواری ای اختراع کرده اند که نیروی حاصل از زمین لرزه را به تمام دیوار منتقل کرده و از این طریق مانع از ریزش دیوار می شود.

راز اصلی این کاغذ دیواری آن است که هم باید سفت و محکم و هم انعطاف پذیر باشد.به گفته مورتیس اوبان ،پژوهشگر موسسه فناوری کارلسروهه ، این کاغذ حاوی دو عنصر مهم است: یکی الیاف و رشته های سفت و محکم شیشه و دیگری ماده مصنوعی پلی پروپیلن.الیاف شیشه در چهار جهت مختلف بافته می شوند تا اینکه بتوانند نیروهای حاصل از زمین لرزه را بر تمامی دیوار تقسیم کنند.

اوربان می گوید: چنین ویژگی ای از ایجاد درز و شکاف در دیوار جلوگیری می کند؛ زیرا نیروهای ناشی از زلزله بر سطح بزرگی تقسیم می شوند و دیگر نمی توانند بخش های ضعیف دیوار را متأثر کنند. اگر شدت زلزله زیاد باشد،دیوار شکاف برمی دارد،اما این الیاف شیشه ای هستند که از فروپاشی دیوار جلوگیری می کنند.ماده مصنوعی پلی پروپیلن که در دخل این کاغذ دیواری وجود دارد،دو طرف درز دیوار را به هم نگه می دارد و از این طریق از ریزش سنگ و آجر جلوگیری می کند.

کاغذ دیواری ضد زلزله همانند کاغذ دیواری های معمولی دیگر بر روی سطح داخلی دیوار ساختمان کشیده می شود.این کاغذ ویژه را نیز می توان رنگ کرد یا بر روی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید. به گفته طراحان، این کاغذ دیواری به دلیل داشتن روزنه های مختلف از شکل گیری کپک نیز جلوگیری می کند.اما برای چسباندن این کاغذ دیواری بر روی دیوار استفاده از چسب معمولی کافی نیست.همانند خود کاغذ دیواری این چسب هم باید در عین حال سفت و انعطاف پذیر باشد.

این چسب مخصوص که توسط شرکت بایر (Bayer Material Science) تولید می شود، دارای پلیمر «پلی اورتان » است.با این ماده ،چسب مخصوص به هنگام تکان های زمین قابلیت خاصی از خود بروز می دهد .در چنین وضعیتی ترکیبات هیدروژنی این چسب از هم جدا شده و در جای دیگر دوباره به هم می پیوندند. این امر سبب می شود که از گسیختگی سنگ ها و آجرهای ساختمان جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *