امروزه دیوارهای خشک (Dry wall ) به عنوان یکی از محصولات جایگزین دیوارهای گچی و سیمانی در دنیا ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند . دلیل اینکه این محصول را دیوار خشک می نامند آن است که در ساخت آن از فرآیند تولید مصالح تر مانند سیمان و گچ استفاده نمی شود .

Drywall که از دسته ( سازه های نورد سرد ) محسوب می شود ، هم اکنون در ایران نیز جای خود را باز کرده است .

استفاده از Drywall به دلیل سبکی وزن ، در کاهش بارهای محاسباتی ، تقلیل نیروی برشی حاصله ، کوچک شدن ابعاد و مقاطع سازه و به تبع آن کاهش هزینه های مربوط به ساخت اسکلت بنا ، نقش به سزایی ایفا می کند . همچنین با توجه به کاربری این محصول به عنوان پوشش های نهایی ، پوشش سازه های بنا و جداکننده های داخلی در حال حاضر این سیستم به عنوان یکی ازمتداول ترین روش های ساخت و ساز در دنیا مورد توجه و استفاده قرارگرفته است .

این محصول چند سالی است که در آمریکا و اروپا به کار گرفته شده و پروژه های متعددی با استفاده از آن در حال انجام است . افزایش روز افزون ساخت و ساز ، پرت پایین مصالح و سرعت ساخت بالا ، استفاده از سازه های نورد سرد به ویژه Drywell را در نزد سازندگان ساختمان و معماران بسیار مورد توجه قرار داده است .

از ویژگی های دیگر این محصول می توان به وزن بسیار پایین ، جلوگیری از پرت حرارتی و صوتی سرعت بالای ساخت و قابلیت بازیافت اشاره کرد .

نیاز به بهینه سازی ساخت و ساز و نیز موقعیت ژئوفیزیک ایران که روی نوار زلزله واقع شده است .، اهمیت به کارگیری سیستم ساخت و ساز خشک و سبک در ساختمان سازی و ضرورت استفاده از آن را افزایش می دهد .

کاهش وزن سقف با پوشش های مخفی و نمایان

نسل جدیدی از پوشش های آلومینیومی سقف ساختمان به طراحان پروژه ، مهندسین مشاور و پیمانکاران ساختمانی در ایران معرفی شده است .
تایل های فلزی با ضخامت ۰/۷ تا ۱ میلیمتر از خمکاری و پانچ ورق آلومینیومی یا گالوانیزه به شکل های نمایان یا مخفی توسط دستگاه های پرس و پانچ بردیس تولید می شوند . در تیپ های سوراخ دار پشت تایل را نمدی پوشانده است که از نفوذ هوای اتاق به پشت سقف کاذب جلوگیری شود .
همچنین برای عایق حرارتی در این تایل ها می توان از پشم سنگ نیز استفاده کرد . در تایل های فلزی نمایان سپری آن در نمای سقف قابل رؤیت است اما در نوع مخفی آن سپری ها قابل مشاهده نیستند . این تایل ها در انواع ساده ، تمام پانچ ، وسط پانچ تولید می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *