از گذشته ها تاکنون سعی بر آن شده است دیوارهای ساختمان طوری ساخته شود تا از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری شود زیرا نم و رطوبت خسارت جبران ناپذیری را بر ساختمان وارد می کند .

در این مقاله سعی شده تا با روش ها و مصالح نوین به حل این مشکل بپردازیم :

یک شرکت تولید کننده مصالح ساختمانی توانسته است محصولاتی را در این زمینه تولید کند که شامل بتن مقاوم ضد آب ، بتن معمولی ضد آب ، بتن و مصالحی که دارای رنگ ثابت در برابر آب هستند ، می باشد . تمامی این محصولات قابل مصرف در بخش های داخلی و خارجی دیوارهای منزل می باشد . البته این مصالح در کف سازی سطوح کاربرد ندارد .

استحکام بتن مقاوم ضد آب و بتون معمولی ضد آب بوسیله مواد معدنی افزایش می یابد و در برابر آب نفوذپذیری کمتر و در نتیجه دوام بیشتری خواهد داشت .

چگونگی تعمیر و لکه گیری نقاطی که از آنها آب به دیوار نفوذ می کند

رطوبت شالوده دیوارها ممکن است در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمان و یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوارها پدید آمده باشد . برای اینکه مطمئن شوید این رطوبت نتیجه میعان در داخل ساختمان نیست بهترین راه این است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکل طوری بر روی دیوار قرار داده و بچسبانید که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود . بگذارید ۲ روز ورقه آلومینیومی به همین شکل باقی بماند . پس از ۲ روز آن را بردارید اگر قسمت بیرونی نوار آلومینیومی نمناک است مشکل از میعان داخل ساختمان می باشد .

این مشکل را می توان از طریق نصب یک دستگاه رطوبت زا و یا یک دستگاه تهویه در زیرزمین حل کرد . اگر بخشی از ورقه آلومینیومی که با دیوار در تماس بوده نمناک شد ، مشکل از بیرون ساختمان است بنابراین برای تعمیر و از بین بردن این مشکل به ترتیب ذیل عمل نمائید:

۱.دیوارها را به درستی بررسی کنید و محل نشتی آب و نقاطی که دارای درز و شکاف هستند را شناسایی کنید . این نقاط می توانند طرفین بالایی سقف که به ناودانی منتهی می شوند و یا زیر طاق بالکن باشد . در صورت امکان نگذارید مسیر آب به سمت دیوارها باشد .
۲.شکاف های بزرگ و سوراخ ها می بایست قبل از جداربندی و رنگ کردن تعمیر شوند . برای این منظور می توانید از سیمان آبی استفاده کنید .

جداربندی

  1. اگر سطح دیوار نو است آن را با برس سیمی بسابید و سپس با آب بشویید . اگر دیوار از ابتدا صاف و هموار بود مثلاً دیوار از ابتدا بتنی بود آن را با محلول ۲۰ تا ۵۰ درصد اسید هیدروکلریک شسته و سپس با آب شستشو دهید و یا اینکه بتن غنی شده با آکریلیک را به مخلوط اضافه کنید .
  2. اگر سطح دیوار کهنه یا بوسیله رنگ یا دیگر پوشش ها پوشانده شده است باید تمام پوشش ها قبل از استفاده از این جدارها از سطح دیوار پاک شوند . با یک برس سیمی رنگ ، گل و آهک و کثیفی ها و هر آنچه به دیوار چسبیده را جدا کنید . در نهایت می بایست ۷۵ درصد دیوار اولیه باقی مانده و باقی سابیده شود . همچنین مواد زائد روی دیوار را می توان بوسیله انواع پاک کننده های آسفالت از بین برد و سپس دیوار را با آب شستشو داد .
  3. بتن مقاوم ضد آب در کیسه های بزرگ و سترده است که باید برای استفاده آن را با آب سرد و تمیز مخلوط کرد . بطور تقریبی برای هر کیسه ۱۸ کیلوگرمی از این بتن ۳/۸ – ۴/۶ لیتر آب لازم است و همچنین می توان گفت برای هر سطل ۹ کیلویی از بتن معمولی ضد آب ۳/۸ – ۴/۶ لیتر آب لازم است .
  4. اگر دیواری را که می خواهید جداربندی کنید یک دیوار صاف و بدون شکاف است در مایع شستشو از مایع بتن آکریلیک دار مقاوم کننده استفاده کنید . به جای استفاده از ۲ لیتر آب در بتن مقاوم ضد آب و یا بتن استاندارد از ۲ لیتر مایع بتن آکریلیک دار استفاده کنید .
  5. این مخلوط به تدریج رقیق تر می شود ، بنابراین بیشتر از اندازه ای که ذکر شد بدان آب نیافزایید . به اندازه کافی از این مخلوط درست کنید چون تا حداکثر ۲ ساعت پس از درست کردن مخلوط می توان از آن استفاده کرد .
  6. اجازه دهید این مخلوط ۲۰ دقیقه قبل از مصرف همین طور باقی بماند . درست قبل از شروع به کار کردن آن را هم بزنید و این کار را به طور مداوم انجام دهید .
  7. دیوارهای دارای درز و نفوذ پذیر را قبل از شروع به کار کمی مرطوبت کنید . اما اگر دیوار صاف و بدون درز است از این کار خودداری کنید .
  8. در هنگام استفاده از این مخلوط از یک برس الیافی با عرض ۱۵ سانتی متر برای کشیدن بر روی دیوار استفاده کنید و آن را به صورت مدور بر روی دیوار بکشید .
  9. اگر هوا گرم و خشک است چندین بار با اسپری بر روی دیوار آب بپاشید .
  10. از ۲ لایه جدار استفاده کنید . لایه دوم ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از لایه اول بر روی دیوار کشیده می شود. قبل از مرحله دوم جداربندی با اسپری بر روی دیوار آب بپاشید . پس از انجام مرحله دوم جداربندی دوباره بر روی دیوار جداربندی آب اسپری نکنید و از نمناک کردن دیوار بپرهیزید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code