رنگ محافظتی تنه درختان

رنگ از ابتدای تاریخ زندگی انسان وجود داشته، بطوریکه انسان های اولیه و غارنشین از خاک سرخ به عنوان رنگ قرمز و از گل سفید به عنوان رنگ سفید و از زغال و قیر به عنوان رنگ سیاه استفاده می نموده اند. استفاده از رنگ در ابتدای تمدن انسان به منظور جذابیت آن و آراستگی بوده و گفته می شود قدمت تاریخی آن به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

ترکیدگی و شکاف در تنه درختان امری نسبتأ معمولی است و ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد یکی از متداول ترین علل ترکیدگی و شکاف ها در تنه های درخت دمای سرد است. به این شکاف ها ترکیدگی در اثر یخ زدگی گفته می شود.

چوب داخلی و بیرونی تنه درخت در اثر نوسانات دما منبسط و منقبض می شود. این امر زمانی اتفاق می افتد که در زمستان دما به زیر صفر بویژه بعد از یک روز آفتابی وقتی که تنه ی درخت در اثر تابش خورشید گرم شده است پایین می آید، که این تداوم انبساط و انقباض باعث ترک خوردگی پوسته ی درخت می شود.

آفتاب سوختگی شکل دیگری از آسیب دیدگی می باشد که می تواند باعث ترک خوردگی یا آسیب دیدگی شود. این اتفاق زمانی می افتد که سلول های بافت زنده ی زیر پوست در روز های گرم و آفتابی فعال می شوند و سپس وقتی که دمای شب به زیر نقطه ی انجماد تنزل می کند دچار پارگی و مرگ می شوند. در بهار بعد این نقاط مرده تغییر رنگ می دهند و آفتاب سوخته می شوند و این نوع ترک خوردگی پوست تنه ی درختان را آفتاب سوختگی می گویند.

ترکیدگی پوست درختانی که پوست نازکی دارند مانند گلابی، سیب، گیلاس بسیار دیده می شوند. ترک خوردگی ها در واقع می توانند نتیجه ی زخم های هرس نیز بوجود آیند. هرس سنگین، خاکورزی دیرهنگام، خاک های شنی و خسارت های سمپاشی ها می توانند موجب افزایش خسارت سرمازدگی شوند. و ترکیدگی ایجاد شده در هرس ( زخم هرس) می تواند در اثر سرمازدگی بزرگتر شود.

درختان کوچک برای قوی تر شدن و در امان ماندن از آفت ها و بیماری ها به توجه ویژه نیاز دارند. رنگ آمیزی پایین تنه ی درخت چند فایده دارد از جمله اینکه به عنوان سپر محافظ درختان در برابر آسیب ها ی مختلف عمل می کند و مانع شکاف و پوسته پوسته شدن سطح خارجی آن می شود.

اتفاقی که در صورت بروز، مقدمه ی بیماری های مختلف را فراهم میکند و آن را در معرض قارچ و حشرات قرار می دهد. لایه ضخیم رنگ درخت را از خطر آفات حفظ می کند ولی اجازه ی تنفس به درخت نمی دهد در ضمن مواد افزودنی به رنگ نباید اضافه شود. و رنگ های تیره به دلیل اینکه با جذب گرمای خورشید باعث سوختن تنه ی درخت می شوند، نامناسبند.

از فواید دیگر رنگ کردن تنه درخت محافظت از تنه درخت در برابر جونده ها و حیوانات کوچکی است که از پوست درخت تغذیه می کنند. زدن رنگ سفید به تنه ی درخت راهی ساده و غیر سمی برای در امان ماندن از مشکلات و آسیب های متعدد است.

رنگ محافظتی تنه درختان برای محافظت از تنه ی انواع درختان مانند درختان میوه دار و هسته دار، سوزنی برگان درباغ، جنگل و فضای سبز ساخته شده و با اثر محافظتی خود باعث افزایش طول عمر درختان می شود.

رنگ محافظتی تنه درخت حاوی ترکیبات فوق العاده موثر و غیرسمی با خاصیت پلیمری، قارچ کشی و ضد اشعه می باشد که با خاصیت ارتجاعی زیاد به خوبی تنه ی درخت را پوشش می دهد و ماندگاری و دوام بالایی روی درخت دارد.ترکیبات پلیمری این محصول باعث ایجاد پوشش روی تنه ی درختان می شود.

پلیمر این محصول بر پایه ی نوعی آکریلیک مخصوص می باشد و غیر سمی است. بعلاوه ترکیبات قارچ کش موجود در این محصول از خانواده ی بنزامیدازول ها می باشد و گیاه را در برابر آسیب های ناشی از فساد، پوسیدگی و بیماری های قارچی محافظت می کند.همچنین این محصول دارای ترکیبات ضد اشعه می باشد که این ترکیبات از تنش های مربوط به اختلاف درجه حرارت که باعث ترک خوردگی می شود جلوگیری کرده و مانع ورود عوامل بیماری زای قارچی و باکتریایی می شود.

رنگ محافظتی تنه درخت با قلم مو بر سطح تنه ی درخت از ۵ سانتی متر زیر خاک تا حداقل ۶۰ سانتی متر ارتفاع تنه ی درخت و حداکثر تا اولین شاخه ی فرعی استفاده می شود. بهتر است هر ساله قبل از شروع سرما پوشش رنگ بر روی تنه ی درخت تمدید گردد.

رنگ محافظ با پوششی که روی تنه ی درخت وارد می کند مانع از بروز هر گونه تنش شده و درختان را از آسیب های احتمالی حفظ می کند.

رنگ محافظ تنه درخت

مراجع:

مبانی علمی و کاربردی رنگ، دکتر راهبه امیری

www.agri_delta.com

www.iran-teJarat.com

www.istgah.com

نویسنده: منصوره ملامحمدی (کارشناس ارشد شرکت سفیدبام کرمانیان شیمی آزمایشگاه )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *