نمای ساختمان همیشه اولین قسمت از یک ساختمان است که رؤیت می شود ، بنابراین از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است .در ایران همیشه برای نمای ساختمان از سنگ های تزئینی ، آجرهای تزئینی و در پاره ای از ساختمان ها از رنگ نمای ساختمان جهت لایه نهایی نما استفاده می شود اما در ساختمان هایی که رنگ نما جهت لایه نهایی نمای ساختمان استفاده و اعمال می گردد ، همیشه نمای ساختمان جهت عکس هدف پیش می رود و با پوسته شدن رنگ و یا رنگ پریدگی نمای ساختمان زیبایی خود را از دست داده و تأثیر منفی در نگاه افراد به نما و در نهایت کل ساختمان خواهد داشت . دلایل زیادی وجود دارد که این مشکلات همیشه در نمای ساختمان ها بروز کرده و باعث آزردگی خاطر صاحب خانه و حتی رهگذران می گردد که به طور گذرا به چند مورد اشاره ای خواهد شد و چنانچه موارد ذکر شده در رنگ آمیزی نمای ساختمان مورد توجه قرار گیرد هیچگاه شاهد نمای ساختمان بی روح و کسل کننده نخواهیم بود .

اولین نکته این است که چرا نمای ساختمان ها در کشور ما آنقدر بی روح و کسل کننده و فاقد کیفیت لازم و مطلوب هستند ؟ پاسخ خیلی ساده است ؛ در کشور ما برای رنگ آمیزی نمای ساختمان همیشه از رنگ های پلاستیک ، روغنی و یا کنیتکس های نامرغوب استفاده می شود . باید به جرأت گفت که کارفرما حتی در خرید چنین رنگ هایی هم صرفه جویی نموده و در نهایت ، ارزانترین رنگ جهت نمای ساختمان را خریداری می کند و سپس به دنبال ارزانترین پیمانکار جهت نقاشی نمای ساختمان می باشد . در صورتی که در کشورهای پیشرفته رنگ نمای ساختمان به صورت کاملاً تخصصی و توسط تیم های ماهر اجرا می شود . متأسفانه در کشور ما برای داخل ساختمان هزینه های گزاف می شود ولی در نمای ساختمان یا از سنگ که قیمت های بسیار بالاتر از رنگ نمای ساختمان دارد ، استفاده می کنند یا اگر قرار باشد از رنگ نمای ساختمان استفاده شود کارفرما به دنبال ارزانترین رنگ نما و ارزانترین پیمانکار نمای ساختمان می باشد .

نکته بعدی در رنگ نمای ساختمان این است که رنگ نمای ساختمان باید دارای استانداردهای مخصوص به خود باشد و برای هر شرایط آب و هوایی ، رنگ نمای مخصوص به همان شرایط آب و هوایی به کار برده شود . متأسفانه کارفرمایان بدون در نظر گرفتن استاندارد های رنگ نما و همچنین بدون مشورت با افراد خبره و کارشناسان این صنعت با استخدام پیمانکار رنگ نمای ساختمان که در اکثر مواقع اطلاعات فنی کاملی ندارند و با خرید رنگ های پلاستیک و یا کنیتکس های روغنی اقدام به رنگ آمیزی نمای ساختمان می کنند که بعد از مدت کوتاهی رنگ نمای ساختمان پوسته پوسته شده یا دچار رنگ پریدگی می گردد .

از همه مهمتر اینکه این رنگ هیچ وقت ساختمان شما را عایق رطوبت نمی کند و به دلیل جذب آب و رطوبت ساختمان شما از درون یعنی داخل اتاق ها شروع به شوره زدن و نم زدگی می کند اما اگر در ابتدای کار و قبل از اقدام به نقاشی نمای ساختمان با یک فرد متخصص که آشنایی کامل با تنوع محصولات رنگی موجود در کشور داشته باشد ، وارد مذاکره شوید و از نظرات کارشناسان افراد خبره بهره گیرید ، رنگ نمای ساختمان شما دارای خصوصیات منحصر به فردی مانند عایق بودن ساختمان از جهت رطوبت و نم ، حرارت ، خوردگی ، ضد کپک بودن و … خواهد بود و رنگ نمای ساختمان شما هم دارای زیبایی و طراوت خاصی خواهد بود . لذا با این مقدمه در این مقاله سعی داریم به معرفی رنگ های عایق نمای ساختمان بپردازیم :

رنگ عایق رطوبت نما

رنگ عایق رطوبت یک رنگ نمای فوق العاده عالی برای ساختمان های مناطق شمالی کشور است . همیشه در شمال کشورمان هزینه های زیادی صرف ساخت یک ویلا و یا هر ساختمان دیگری می گردد اما با تحقیقات و مشاهدات صورت گرفته در شمال کشور این نتیجه به دست آمده که بالای ۸۰ درصد از ساختمان ها در رنگ آمیزی نمای ساختمان خود به هیچ وجه از استانداردهای این صنعت پیروی نمی کنند و این ساختمان ها همیشه دارای مشکل ورود نم و رطوبت از نمای ساختمان به داخل ساختمان هستند اما چنانچه کارفرمایان در ابتدا جهت نقاشی نمای ساختمان با صرف ۱۵ درصد هزینه بیشتر و استفاده از رنگ نمای ساختمان مرغوب و همچنین واگذاری پروژه به پیمانکار رنگ نمای ساختمان حرفه ای و متعهد اقدام به نقاشی نمای ساختمان خود کنند ، هیچ گاه شاهد ورود نم و رطوبت از نمای بیرون ساختمان به نمای داخل ساختمان نخواهند بود . همچنین رنگ نمای ساختمان خود را حداقل ۱۵ سال به همان شکل و ظاهر اولیه بدون رنگ پریدگی خواهند دید .

رنگ های عایق حرارت نما

رنگ عایق حرارت نما به رنگی گفته می شود که بتواند از نمای ساختمان شما در حد قابل توجه و استانداردی در مقابل گرما و تابش مستقیم نور خورشید محافظت کرده و مانع از جذب کامل گرما و نور خورشید گردد . این رنگ ها اصولاً رنگ های نانو هستند . کارآیی رنگ عایق حرارت بدین گونه است که چنانچه در مقابل تابش نور خورشید قرار گیرند با توجه به خواص نانو ذراتی که در ترکیبات این رنگ ها استفاده شده است ، درصدی از اشعه های خورشیدی را بازتابش داده و مانع جذب حداکثری گرمای نور خورشید می گردند . رنگ عایق حرارت نما چنانچه از شرکت معتبر خریداری گردد و توسط پیمانکار رنگ نمای حرفه ای که با اجرای رنگ های عایق حرارت آشنایی کامل داشته باشد ، اجرا گردد قادر خواهد بود بین ۳۰ تا ۶۰ درصد از جذب گرمای نور خورشید جلوگیری کرده و تا حد قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی به شما کمک کند .

سایر مزایای رنگ های عایق حرارت

از دیگر مزایای نماهای رنگ شده توسط رنگ های عایق حرارت می توان به خنکی بسیار این ساختمان ها در تابستان نسبت به ساختمان هایی که از رنگ نمای ساختمان معمولی جهت رنگ آمیزی نمای ساختمان استفاده کرده اند ، اشاره کرد . همیشه مصرف انرژی در ساختمان هایی که از عایق حرارت جهت رنگ امیزی نمای ساختمان خود استفاده کرده اند بین ۳۰ الی ۵۰ درصد کمتر از ساختمان هایی است که رنگ نمای ساختمان آنها معمولی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *