از روش تزریق اپوکسی برای ترک های خشک داخل بتون به دو صورت تزریق ازسطح و تزریق از عمق انجام میشود .

قدم اول مشخص کردن استراتژی ترک به نوع ترک ، عامل پدید آورنده و نوع تعمیر مورد نظر بستگی دارد .

نوع ترک :

این روش فقط برای ترک های ایستا ، ( خشک و یا نمدار کم بدون جریان آب سطحی ) کارساز است و برای سایر ترک ها کارساز نمی باشد .

سیستم تزریق کم فشار برای تزریق سطح با ۱۰ بار فشار ، برای تزریق پر فشار با ۳۰ بار فشار روش تزریق کم فشار برای تعمیرات غیر سازه ای به کار می رود فقط برای منفذبندی بکار می رود . و در تزریق پرفشار میزان عمق تا دو متر داخل بتن انجام می شود .

تزریق از سطح :

نیازی به دانستن عمق ترک نداریم .

مراحل تزریق :

آماده سازی سطح ، پاکسازی با صاب زدن ، اسید شویی ( اسید کلریدریک نباشد ) ، واترجت ، سند بلاست توصیه نمی شود ، بهترین روش واترجت است . این مرحله برای پیوستگی بهتر بین چسب و سطح انجام می شود .
کار گذاشتن یکسری میخ های فولادی در مسیر ترک که چسب اگر حرکت کرد مسیر خودش را نبندد و باید توجه کرد فاصله بین میخ ها ۷ سانت تا ۲۰ سانت می باشد .
نصب پکرها با رزین یا بتونه اپوکسی بر روی میخ ها .
تزریق بین میخ ها بر روی سطح ترک انجام می شود تا سطح کار بسته شود .
بهتر است برای بستن سطح کار با یک لایه الیاف روی سیستم پوشانده شود و دوباره روی آن بتونه کاری گردد .
میخ ها را در می آوریم پکر ها را جایگزین می کنیم . عملیات تزریق از پایین ترین نقطه بوسیله شیر گازی یک طرفه از اولین پکر انجام می شود بقیه پکرها باز است با ۱۵ بار فشار تزریق انجام می شود . در این مرحله دو تا اتفاق می افتد وقتی تزریق از پکر پایین انجام می شود از پکر بالایی بیرون می زند که این ایده آل است و یا این اتفاق نمی افتد و پس از تزریق دیگر جایی برای تزریق بیشتر وجود ندارد .
بعد از تمام شدن پکرها تا بالا دوباره به پکر اول بر می گردیم چون حالا تمام پکرها بسته شده بعد از تزریق ۹۰ – ۸۵ درصد ترک پر شده باشد یک تزریق موفق بوده است .

تزریق از عمق :

درگاه تزریق را با سوراخ هایی با زوایه ۳۰ درجه در دو طرف ترک به صورت ضربدر ایجاد می کنیم به صورتی که از ترک بگذرد .

فاصله بین پکرهای عمیق از ۱۵ سانت تا نیم متر بر اساس نوع ترک و عمق ترک و طول ترک متغیر است .

مراحل کار :

تمیز کردن سطح به صورت زیگزاگ با زاویه ۳۰ درجه سانتی گراد سوراخ ها در دو طرف ترک نباید فاصله سوراخ از ترک کمتر از ۱۰ سانت باشد . با وکیوم یا واترجت سوراخ ها را تمیز می کنیم و یا با فشار هوا واترجت بهتر است اما باید به آن ۴۸ ساعت زمان داد تا داخل سوراخ ها خشک شود .
سوراخ ایجاد شده باید از ترک بگذرد .
پکرها نصب شوند و سطح بیرونی با بتونه پوشیده شود .
برای اطمینان از باز بودن پکرها شلنگ هوا را وارد کرده و تزریق هوا و یا تست حباب برای پکرهایی که به هم راه دارند مشخص می شوند .
در تزریق عمیق فشار اولیه تا ۳۰ بار می تواند باشد .

بقیه مراحل مانند تزریق سطحی می باشد .

انواع پمپ های ایرلس :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *