گروه ساخت و ساز

استفاده از مصالح نوین که با دستگاههای اتوماتیک تولید می شوند، سرعت اجرا و کیفیت کار را افزایش داده و تا حدود زیادی مصرف انرژی و پرت مصالح را کاهش داده است. یکی از این مصالح یا بهتر بگوییم فناوری ها، ساندویچ پانل ها هستند که ضمن افزایش سرعت ساخت و ساز به دلیل دارا بودن فوم میانی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شده اند. ساندویچ پانل یک ساختار سبک و مرکب است که از دو طرف به دو لایه محدود شده و در وسط آن یک لایه عایق قرار داردکه این ماده عایق بایستی بسیار نرم و سبک باشد. ساندویچ پانل ها به دو گروه سقفی و دیواری تقسیم می شوند که جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارها و تیغه های آجری و سفالی می باشند. به علت استفاده از مواد سبک در ساخت این پانل ها، وزن پانل به شدت کاهش می یابد و حتی به ۱۰ کیلوگرم در متر مربع می رسد. یک دیوار ساندویچی در مقایسه با نمونه مشابه سیمانی یا آجری گاه تا ۳۰ برابر سبکتر است و علیرغم سبکی فوق العاده ساندویچ پانل ها، مقاومت بسیار خوبی در برابر انواع فشارها دارند. در این شماره از نشریه، سراغ فعالان بازار این محصول رفته ایم تا ببینیم کدام ساندویچ پانل برای شما مناسب تر است.

ورق فولاد مبارکه

واحدی، مدیر فروش شرکت فولاد غرب در رابطه با محصولات تولید شرکت گفت: ورقی که در هر دو طرف ساندویچ پانل های ما وجود دارد، از فولاد مبارکه تامین می شود. این دیوارها نسبت به دیوارهای سنتی به مراتب سبکتر هستند و در برابر زلزله بسیار مقاوم هستند. علاوه بر این اگر زمانی بخواهید ساختمانتان را تخریب کنید، ورق های آهن آن قابل جداسازی و فروش هستند. نکته مهم دیگر این است که رطوبت به این دیوارها نفوذ نمی کند.

مدیر فروش شرکت فولاد غرب خاطر نشان کرد: دانسیته ساندویچ پانل هایی که در آنها از پلی استایرین استفاده شده است باید حدود ۲۰ کیلوگرم بر متر مربع و دانسیته ساندویچ پانل هایی که با پلی یورتان ساخته می شوند باید ۴۰ کیلوگرم بر متر مربع باشد.

واحدی با بیان اینکه ورق ها نباید تغییر رنگ بدهد، گفت: ورق های فولاد مبارکه بر خلاف ورق های چینی که بعد از مدت کوتاهی تغییر رنگ می دهند، دارای استانداردهای بسیار بالاست و ما هم از این ورقها استفاده می کنیم.

کدام ساندویچ پانل بهتر است؟

وحید سعیدی، مدیریت شرکت ارس پانل نیز به پیام ساختمان گفت: ساندویچ به معنای چند جزئی است که روی هم قرار گرفته اند. ساندویچ پانل خانواده های مختلفی دارد. ساندویچ پانل پلی یورتان، پلی استایرن و پشم سنگ، متدوال ترین نوع آنها در ایران هستند که بهترین نوع آنها پلی یورتان است و از نظر عایق بودن چندین برابر مواد دیگر است. فوم پلی یورتان به دلیل اینکه پس از بسته شدن ورق تزریق می شود، با توجه به حرارتی که دارد به ورق می چسبد. اما در پشم سنگ و پلی استایرن ورق توسط چسب به فوم می چسبد.

وی افزود: ممکن است ورق ساندویچ پانل گالوانیزه رنگی، آلومینیوم، آلوزینک (ترکیبی از گالوانیزه و آلومینیوم) یا جهت ارزان تر شدن فویل آلومینیومی باشد.

مسلما” ورق آلومینیوم از همه بهتر است، در مرحله دوم ورق آلوزینک، در رتبه سوم ورق گالوانیزه و فویل آلومینیومی در مرحله آخر قرار دارد.

سعیدی ادامه داد: ساندویچ پانل دارای دو نوع سقفی و دیواری است. سقفی ها دارای عاج و مقطع ذوزنقه هستند اما دیواری ها مقطع صاف دارند. وزن هر متر مربع ساندویچ پانل ۴ سانتی متری دیواری که ورق گالوانیزه باشد تا حدودی بستگی به جنس ورق (فولاد مبارکه، ترکیه ای، چینی و…) هم دارد اما به طور کلی با ورق فولاد مبارکه گالوانیزه وزن هر متر آن ۱۰ کیلو و ۶۴۰ گرم است که یک سی ام دیوارهای سنتی می باشد.

وی اضافه کرد: وزن پانل سقفی ۴ سانتی متری گالوانیزه که ورق آن فولاد مبارکه خریداری شده باشد، ۱۱ کیلو و ۱۲۸ گرم می باشد و این اضافه وزن به دلیل گام هایی است که سقف نسبت به دیوار دارد و معمولا” قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل سقفی حدود ۱۰۰۰ تومان گرانتر از دیواری است.

فوم آلمانی و آمریکایی بهتر هستند.

مدیر بین الملل شرکت داوود پانل نیز به پیام ساختمان گفت: معمولا” دانسیته ساندویچ پانل باید حدود ۴۰ باشد و بیشتر از این مقدار باعث شکنندگی آن می شود و پلی یورتانی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد بهتر است تولید کشورهای آلمان و آمریکا باشد.

امیر فدایی افزود: ضخامت ورق های مصرفی هم براساس نوع کاربری تعیین می شود اما طبق استانداردها باید ضخامت ورق ۵/۰ باشد. البته ضخامت ورق های برخی از تولید کنندگان در عمل با آن چیزی که گفته می شود متفاوت است.

وی با بیان اینکه میزان چسبندگی ورق هم بسیار حائز اهمیت است، افزود: باید در این ورق ها از رنگ کوره ای استفاده شود و مانند رنگ اتومبیل ۱۰ تا ۱۵ سال تغییر نکند. ضمن اینکه قبل از رنگ آمیزی باید ورق اسیدشویی شود تا رنگ به خوبی بچسبد. البته ما ورق هایمان را به صورت رنگ شده از روسیه تهیه می کنیم.

فدایی اظهار داشت: فوم مصرفی بیشتر ساندویچ ها پلی یورتان است اما علاوه بر این از نوعی فوم استفاده می کنیم که در آتش سوزی ها بسیار مقاوم است. در حالیکه استاندارد آتش نشانی ۷ دقیقه است، ساندویچ پانل قادر است آتش را به مدت ۳۰ دقیقه تحمل کند و تفاوت چندانی هم از نظر قیمت با فوم پلی یورتان ندارد.

مزایای ساندویچ پانل

رضا اکبریان، مجری ذیصلاح ساختمان در رابطه با ساندویچ پانل گفت: ساندویچ پانل از جهت عایق بودن به دلیل دارا بودن استانداردهای روز جهان و کاربری های متنوع از کلیه عایق ها برخوردار بوده و می توان این محصول را مطابق با قوانین ملی مبحث ۱۹ ساختمان به شمار آورد. بعنوان مثال عایق صوت در ساندویچ پانل به دلیل داشتن فوم پلی یورتان در پشت ساندویچ پانل باعث شده این نما تا ۶۰ دسی بل صوت را با ارائه گواهینامه بین المللی از خود عبور نداده و همچنین به علت وجود این فوم از خاصیت عایق حرارتی نیز برخوردار می باشد و هدر رفت انرژی نسبت به دیگر نماهای نوین تا حد زیادی کاهش می یابد. همچنین به دلیل وجود متعلقات و اتصالات در زاویه ها که هیچ یک از نماها دارا نمی باشند توانسته با دلیل و منطق تمامی عایق ها را رعایت نماید.

وی افزود: نمای ساندویچ پانل با دارا بودن محاسن بسیار و بهره گیری از برترین محصولات موجود که باعث برتری کیفیت آن نسبت به دیگر رقبای خود گردیده، دارای قیمت تمام شده نسبتا بالایی می باشد اما باید در نظر داشت برگشت صرفه اقتصادی آن در بهینه سازی الگوی مصرف باعث صرفه اقتصادی آن در دراز مدت می شود و این محصول به مقدار زیادی از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و همچنین به دلیل بالا بودن سرعت اجرای آن و اینکه سالیان سال می توان از این نما با توجه به رنگ و طرح انحصاری آن سود برد و بدون پرداخت هزینه جهت شستشوی نما و بازآوری طرح و رنگ اولیه صرفه اقتصادی خوبی به همراه دارد.

اکبریان ادامه داد: نمای ساندویچ پانل از دوام و مقاومت بالایی برخوردار بوده که این حسن آن نشئت گرفته از وجود روی و گالوانیزه برای مقاومت بیشتر به کار برده شده اند. از این جهت این نما را می توان از جمله نماهای نوین با استقامت و مقاوم در برابر ضربه برشمرد. نمای ساندویچ پانل با بهره گیری از جدیدترین دانش روز دنیا و تحقیقات گسترده در این زمینه توانسته این ضعف عمده که دامن گیر همه محصولات نما می باشد را از بین ببرد. همچنین با بکارگیری فوم پلی یورتان که از رزین پلی یورتان (بایر آلمان) می باشد از اشتعال آتش جلوگیری کرده و مانع از سرایت آتش به محلهای دیگر میگردد. این محصول علاوه بر نصب سریع و آسان، استحکام، سبکی، زیبایی در تنوع رنگ، عایق صدا، گرما، قیمت بسیار مناسب و حتی ارزان تر از سایر پوشش های سنتی و قدیمی به بازار عرضه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *