سقف کاذب، عایق مناسب

گروه تاسیسات : یکی از مهمترین بخش هایی که آلومینیوم در آن به کار میرود، ساخت پنجره و قاب می باشد. با توجه به انعطاف پذیری و نمای زیبای آلومینیوم، در و پنجره های آلومینیومی در جهان طی دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری کرده است. از آنجا که بیشترین اتلاف انرژی در ساختمان از طریق در و پنجره ها اتفاق می افتد ( حدود ۴۰ درصد) همچنین در راستای نیل به اهداف عایق سازی در برابر صدا و آلودگی های صوتی، جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و آلودگی های محیط زیست و ….

صنعت در و پنجره سازی به فناوری های جدید روی آورده است و کارشناسان به طراحی های ویژه و خاصی در این زمینه دست یافته اند.

یکی از کاربردهای آلومینیوم در صنایع ساختمان تولید سقف های کاذب می باشد. نیاز فروشگاه های ساختمانی بزرگ، هتل ها و بیمارستانها به محیطی زیبا و آرام، نیاز استخرها و محیط های مرطوب به سقف هایی با مقاومت بالا در مقابل خوردگی و…. باعث شده تا آلومینیوم این بار خود را به شکل سقف های کاذب(دامپا و تایل)، کناره ها و سایبانها در عرصه ساختمان وارد نماید. انواع سقفهای کاذب با طرح های مختلف با لایه پشم سنگ که این سقف ها را به عایقی مناسب تبدیل می کند در بناها به کار می روند.

سقف کاذب دامپا

متشکل از ورق آلومینیوم با ضخامت در حد ۵ میلی متر و عرض های مختلف است که با روش (رول فرمینگ) به صورت پروفیل با طولهای مختلف بر اساس سفارش مشتریان تولید میگردد. استفاده از یک لایه پشم سنگ یا پشم شیشه این نوع سقف را به عایقی مناسب تبدیل میکند. از مزایای دامپا می توان به ، دامنه مصرف وسیع، ظاهری آراسته و دکوراتیو، آکوستیک، غیر قابل اشتغال، قابلیت نصب سریع، دسترسی ساده و سریع به تجهیزات پشت سقف، تنوع و زیبایی رنگ، دوام، قابلیت نصب بر روی دیوار، قابلیت تجهیز به هر نوع چراغ، دریچه، بلندگو و قابلیت شستشو اشاره کرد. مجموع این خواص باعث شده تا دامپا برای استفاده در مراکز صنعتی بیمارستانها، هتل ها، استخر ها و محیط های مرطوب سالن های ورزشی و حتی فضاهای باز مثل سقف پمپ بنزین ها مناسب باشد.

سقف کاذب تایل

نوعی از سقف کاذب پیش ساخته و متشکل از قطعات مربع شکل آلومینیومی که رنگ آمیزی شده می باشد که در داخل شبکه بندی آلومینیومی مخصوص قرار میگیرند. این روش اجرا امکان برداشتن و نصب مجدد آن را برای دسترسی به تاسیسات پشت سقف میسر میکند. این سقف کاذب برای جذب بیشتر صدا به صورت سوراخ دار نیز تولید میگردد و امکان بهره گیری از پشم سنگ جهت ایزولاسیون در این سیستم میسر می باشد. از این سیستم در سالن های اجتماعات، سقف سینماها و اماکن وسیع نیز استفاده میشود.

نوع دیگری از سقف ها، سازه های آلومینیومی می باشندکه به دلیل شکل پذیری بالای آلومینیوم در شکل های مختلف تولید شده و به هم وصل میشوند. از مزایای این نوع سقفها و سازه ها، سبکی آنهاست که نصب و جابجایی را تسهیل کرده و سرعت کار را بالا می برند. ضمن آنکه خطرات ناشی از سقوط و تخریب به دلیل سبک بودن آلومینیوم به حداقل میرسد، از این سیستم در ساخت غرفه ها و سازه های هوایی استفاده میشود.

نماهای آلومینیومی – شیشه ای

خواص و ویژگی های منحصر به فرد آلومینیوم ، انقلاب جدیدی در مهندسی معماری و ساختمان به راه انداخته است. نماهای آلومینیومی با قابلیت شکل پذیری بالا، امکان استفاده از شیشه های دوجداره را فراهم نموده است. علاوه بر آن وجود خطرات و احتمال زلزله هر چه سبک بودن ساختمان را بسیار مهم می نماید.نماهای آلومینیومی بر آورده ساختن این امر را مقدور کرده است. علاوه بر مسئله سبکی، مقاومت، خوردگی و قابلیت استفاده آلومینیوم در مناطق با آب و هوای مختلف، قابلیت رنگ پذیری و تولید ساختارهای زیبا و بادوام، باعث استفاده چشمگیر از این فلز در ساختمان شده است. استحکام بالای این فلز همراه با سبکی آن تولید نمایی با ارتفاعات بلند را مقدور کرده است.زیرا آلومینیوم با استحکام بالا می تواند در برابر بارهای اعمالی مقاومت کرده و تغییر شکل پیدا نکند. این موضوع پارامتر مهمی در ساخت نماهایی با ارتفاع بلند می باشد وجود تنوع در سیستم نماهای اختصاصی قابلیت انتخاب بهترین نوع سیستم را با توجه به شرایط آب و هوایی و ژئو فیزیکی منطقه و مشخصات سازه نیز ممکن می نماید. به عنوان ساختمان نمونه سال ۱۹۹۹(Three Brindley Piace ) ساختمانی است که در آن از پنجره های آلومینیومی (اکسترود) شده استفاده شده است.

نتیجه گیری و تحلیل

آلومینیوم و سیستم ( ترمال بریک) همراه با استفاده از شیشه های دو جداره یکی از بهترین و کاربردی ترین را های جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان می باشد. در بحث کلان مبحث انرژی نیز بازیافت آلومینیوم امکان پذیر، مقرون به صرفه و اقتصادی است، بنابراین نقش موثر این فلز در حفظ انرژی غیر قابل انکار است. از یاد نبریم؛کشور ایران دارای منابع مختلف و فراوان انرژی ارزان و در دسترس می باشد، عامه مردم و حتی متخصصین امر هنوز آن چنان که لازم است به مسئله انرژی و جلوگیری از اتلاف آن توجه نکرده اند. اما از زمان آغاز طرح بهینه سازی مصرف سوخت کشور و انجام فعالیت ها و تحقیقات، این امیدواری وجود دارد که با حفظ منابع و انرژی های فسیلی، نسل های بعد نیز از این نعمت های الهی بهره مند شوند. برای این منظور لازم است؛ مقررات ملی ساختمان در تمام ساختمانهای کشور رعایت شود. خوشبختانه اجرای مبحث نوزدهم این مقررات که در ارتباط با مصرف انرژی است و بر اساس آن ضریب انتقال حرارت کلی هیچ ساختمانی نباید از حد استاندارد بالاتر باشد، از تیر ماه سال ۱۳۸۰ اجباری و الزامی شده است. البته بهتر انجام شدن طرح بهینه سازی مصرف انرژی توجه خاص کلیه متخصصین، آرشیتکتها و مهندسین عمران به بحث انرژی و میزان اتلاف آن در ساختمان و خصوصا از طریق در و پنجره را میطلبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code