سیلیکون چیست؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که وجه اشتراک نرم کننده ی مو، شیشه جلوی خودرو و وسایل آشپزی شما چیست؟ احتمالا پاسخ شما منفی است، اما تمامی این محصولات می تواند از جنس سیلیکون ساخته شده باشند. دامنه ی کاربرد این نوع از پلیمرها بسیار گسترده است و در محصولات بی شماری از چسب و کف گیر گرفته تا خمیرهای بازی، مورد استفاده قرار میگیرد.

با اینکه این نوع از پلیمرها عموما جز دسته ی پلاستیک ها محسوب نمی شوند، اما شباهت های بسیاری باهم دارند. نام اصلی این مواد، پلی سیلوکسان(polysiloxanes) است و همانند پلاستیکهایی چون پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی وینیل کلراید و غیره، دارای لغت “پلی” است. اما در این جا، از نام مصطلح تر آن، یعنی سیلیکون استفاده میکنیم.

به عنوان یک متخصص حوزه ی پلاستیک، معتقد هستم که تمامی پلیمرها، جز معجزات علم شیمی مدرن هستند و به معنای واقعی به تک تک آنها علاقه مندم. از میان این پلیمرها، سیلیکون به دلیل ساختار مولکولی ویژه و بی نظیرش، جایگاه ویژه ای در قلب من دارد.(احتمالا اکنون حسادت پلی پروپیلن برانگیخته خواهد شد). در عین این که ستون فقرات و شاکله ی اصلی بسیاری از پلیمرهای مدرن، عنصر کربن است، سیلیکون ها به صورت پایه ای از اتم های سیلیکون(عنصر اصلی برای ساختن شیشه) ساخته شده اند.همین موضوع، موجب پدید آمدن خواص جالبی و شگفت آوری شده است:

سیلیکون ها خواص مشترکی از هر دو جنس شیشه و پلاستیک را با خود به همراه دارند.این مواد همانند شیشه ها در مقابل رطوبت مقاوم هستند و دماهای بالا را نیز تحمل میکنند و واکنش بسیار کمی با سایر مواد دارند. همچنین همانند پلاستیک ها، سبک، مستحکم و قابلیت شکل پذیری بالایی دارند.

آیا هنوز به این همه خواص شگفت آور سیلیکون متقاعد نشده اید؟

کاربری این ماده آن قدر گسترده است که شاید چندین بار در روز از آن استفاده کنید.بسته به ترکیبات آنها، سیلیکون ها می تواننداز مایع به ژل و لاستیک تبدیل شده یا سخت شوند.از این رو میتوانند کاربردهای گسترده ای در حوزه ی عایق های الکترییکی، الکترونیک، لوازم خانگی، خودروها، هوافضا، پزشکی، البسه و غیره داشته باشند.

نکته بسیار مهمی که در مورد سیلیکون ها وجود دارد این است که مزایای زیست محیطی بسیار مهمی نیز دارند. در زیر چند مثال در این رابطه آورده شده است:

-انرژی های نو: به دلیل مقاومت بالای این مواد در برابر نور خورشید، برای ساخت سلول های خورشیدی به کار میروند.همچنین از چسب های سیلیکونی با دوام برای چسباندن پره های توربین های بادی استفاده میشود و میتوانند برای سالها در برابر بار سیکلی مقاومت کنند.

-ساخت: به لطف خواص عایق بودن و چسباننده ی این ماده، درزگیرهای سیلیکونی نقش جامعی در بهبود انرژی کارآیی ساختمان ها بازی می کنند.از این رو به منظور سرد یا گرم نگه داشتن محیط در فصل تابستان و زمستان از ورود یا خروج جریان هوای ناخواسته جلوگیری به عمل می آید.

-کاهش ضایعات: سیلیکونها به منظور ساخت و حفاظت بازه ی گسترده ای از مواد شامل ماشین های ظرف شویی، چادرهای ارتشی، کامپیوتر های شخصی و قطعات خودرو به کار می رود.سیلیکون ها موجب افزایش ظول عمر و کارآیی این محصولات می شود.با افزایش عمر آنها و کاهش نیاز به جایگزینی، مقدار ضایعات و دور ریز ها کاهش می یابد.

-بازیافت: شرکت های بازیافتی از فناوری سیلیکون به منظور حذف جوهر ها و چسب ها از کاغذهای باطله استفاده می کنند.سیلیکونها با قرار گرفتن بر روی کاغذ و حفظ مقاومت الیاف آن، اجازه ی استفاده ی مجدد از آن را فراهم می سازد.

-فرآوری پارچه های جین: سیلیکونها کمک شایانی به کاهش مقدار انرژی، آب و دیگر منابع مورد نیاز برای تولید پارچه های جین میکنند.برای مثال، پارچه های جین تولیدی امروزه، نرم و مقاوم در برابر سایش هستند.فناوری نرم کنندگی سیلیکونی به سازندگان این اجازه را میدهد که گام های فرآوری تولید این محصول را باهم ترکیب کرده و موجب صرفه جویی۱۵ لیتری آب مصرفی در فرآیند تولید یک شلوار جین شوند.

ماده ای نوآورانه، کاربردی و گسترده با قابلیت سود دهی برای محیط زیست.آیا هنوز عاشق سیلیکون نشده اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code