عایق های رطوبتی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در اکثر ساختمان ها دیده می شود، وجود نم و رطوبت است که باعث می شود به ساختمان خسارت های جبران ناپذیری وارد شود. از این رو باید عایق کاری های رطوبتی انجام شود. البته روش های مختلفی برای عایق کردن ساختمان وجود دارد که متدوال ترین آنها عایق بندی توسط قیر و گونی می باشد. اما با پیشرفت تکنولوژی عایق های پیش ساخته با نام ایزوگام مورد استفاده قرار گرفته است. در حدود چهل سال قبل نیز عایق های نسل جدید و مایع وارد بازار شدند. به تازگی مهندسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که می توان با رزین های اکریلاتی و استایرنی که محلول در آب هستند، عایق رطوبتی جدیدی را تولید کنند.

عایق های ساختمانی انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر می باشند

۱- عایق رطوبتی سنتی: این نوع از عایق ها به صورت متدوال در کشور مورد مصرف قرار می گیرند. دلیل کاربرد بسیار زیاد آن وجود مواد اولیه (گونی و قیر) آن است که به صورت فراوان در هر شهر و مکانی یافت می شود و به همین خاطر برای عایق کاری بیشتر از این روش استفاده می کنند. این روش معایبی دارد از جمله به مرور زمان دچار پوسیدگی شده و در صورتی که نشت های احتمالی در ساختمان وجود داشته باشد، دچار پارگی می شوند. طولانی ترین عمر عایق کاری قیر و گونی حدود ۵ سال بوده و ترمیم متاوب آن مشکلات اجرایی و هزینه قابل توجهی به همراه دارد.

۲- عایق ایزوگام: این عایق یک پدیده صنعتی می باشد که با تکیه بر علم، تکنولوژی و همچنین تجربه ایجاد شده و از آن برای ایمن سازی ساختمان ها در برابر رطوبت ناشی از برف و باران استفاده می کنند. عایق های پیش ساخته ای که به شکل رول و همچنین شیت بوده و با طول، عرض و ضخامت های متفاوتی عرضه و با پوشش های فلزی و ساده تولید می شوند را عایق های رطوبتی مخصوص ساختمان ها می نامند.این عایق ها نیز معایبی از جمله اگر نگهداری مطلوبی از آنها نشود ۶ ماه بعد از زمان تولید فاسد می شوند. چون این نوع عایق ها در برابر اشعه ماورابنفش تجزیه می شوند، شرایط نگهداری از آنها سخت تر می شود. بیشترین طول عمر ایزوگام در حدود ۱۵ سال می باشد و چون مواد اولیه آنها خارجی است، قیمت آنها هم گران تر خواهد بود.

۳- عایق های نسل جدید: این عایق ها در انواع مختلف می باشند

عایق های رطوبتی مایع: روشهای پوشش کف با قابلیت انعطاف، زمینه های جدید استفاده از امولسیون پلیمر می باشد. که دارای چسبندگی بالا به سطوح زیرین از قبیل بتن، ملات، آجر، کاشی، سطوح فلزی و غیره می باشد. مقاوم در برابر اشعه UVو تغییرات آب و هوایی، بدون تغییر رنگ، انعطاف‌پذیری بالا ، پوششی یکپارچه و بدون درز بدون نیاز به درزگیر برای پرکردن شکاف‌ها، غیر سمی و غیرقابل اشتعال، بدون حلال و دوستدار محیط زیست می باشد. مزایای این عایق های هیچ نوع بخاری از آن متصاعد نمی شود (بوی بدی ندارد، استشمام آن خطرناک نیست و هیچ سیستم تهویه خاصی نیاز ندارد) تجهیزات به راحتی با آب تمیز می شود. سازگار با قیر و پلاستیک است. ضخامت و میزان کاربرد این عایق ها متفاوت است و به آسانی به وسیله برس، تی، غلتک یا اسپری به کار می رود.
رزین های اکریلاتی و استایرنی محلول در آب: این نوع از عایق ها با بر پایه رزین های اکریلاتی و استایرنی محلول در آب می باشد. یک نوع پوشش انعطاف پذیر بوده که در برابر آب و رطوبت کاملا” عایق هستند و می توان آنها را جایگزین قیر و گونی، آسفالت و همچنین سایرعایق کاری های ساختمانی نمود. هیچ گونه ترکی در سطح این نوع عایق ها ایجاد نمی شود و به راحتی می توان از طریق آنها روکش های نما را تقویت نمود. می توان رنگ آنها را تغییر داده و به راحتی اجرا نمود. این پوشش ها هیچ آلودگی زیست محیطی را ایجاد نمی کنند.
هم اکنون استفاده از عایق های نسل جدید بدلیل خطرات زیست محیطی کمتر و دوام و ماندگاری بیشتر رواج پیدا کرده است.

نویسنده : مهری منصوری (کارشناس ارشد مهندسی صنایع شیمیایی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *