افزایش عمر ساختمان با فناوری های نوین

یک فعال حوزه ساختمان با تاکید بر ضرورت اجرای مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ، برای ارتقای ایمنی ساخت و ساز و مقاومت ساختمان‌ها در برابر آتش سوزی ، گفت: پس از حادثه پلاسکو استفاده از مصالح سبک و مقاوم در برابر آتش‌سوزی افزایش یافته است.
به گزارش سفیدبام کرمانیان به نقل از بنـا نیـوز ؛برزو افقهی با بیان اینکه اجرای مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ، با استفاده از مصالح ساختمانی سبک و مقاوم در برابر آتش سوزی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد:‌در حال حاضر این مبحث به صورت پایلوت در تهران و مشهد در حال اجراست.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر شهرداری های تهران و مشهد ، اخذ تائیدیه افزایش عمر و مقاومت ساختمان در مقابل آتش سوزی با استفاده از فناوری های نوین را الزامی کرده است،

وی با تاکید بر این‌که سبک‌ سازی ساختمان ها بهترین روش برای مقابله با خسارت‌های آتش‌سوزی و زلزله است، افزود: یکی از نقاط ضعیف حوزه ساخت و ساز کشور عمر پایین ساختمان‌هاست، این مسئله متاسفانه به دلیل سودجویی برخی به وجود آمده که هیچ توجهی به اجرای مقررات ملی ساختمان در ساخت وسازها ندارند.

وی ادامه داد: این افراد به ساخت و ساز فقط به عنوان یک کار اقتصادی سوداور نگاه می‌کنند و از مصالح ساختمانی استاندارد نیز استفاده نمی‌کنند.

گزارش سفید بام کرمانیان در خصوص افزایش طول عمر ساختمان ها با استفاده از فناوری های نوین

این فعال حوزه ساختمان یکی دیگر از نقاط ضعف ساخت و سازهای کشور را توجه خریداران به نما و ظاهر ساختمان دانست و گفت:‌ از سوی دیگر کمتر خریدار و مصرف‌کننده‌ای به میزان مصرف انرژی یا میزان مقاومت در برابر آتش‌سوزی و زلزله توجه می‌کند.

افقهی در ادامه به مثالی درباره مصالح ساختمانی نوین و به روز اشاره کرد و گفت:‌چند وقتی است استفاده از اندود گچی پاششی سبک در ساخت و سازها رواج یافته که باعث ارتقای مقاومت ساختمان در برابر آتش‌سوزی می‌شود.

وی با بیان این‌که اندود گچی روی اسکلت ساختمان پاشیده می‌شود و ۱۸۰ دقیقه (۳ ساعت) در برابر آتش‌سوزی مقاومت می‌کند، اظهار کرد:‌ تولید با کیفیت مسکن در کشور فقط با استفاده از مصالح ساختمانی نوین و استاندارد عملیاتی می‌شود و در این زمینه نهادها و سازمان‌های مربوطه باید نظارت‌های جامعی را به عمل آورند.

وی با بیان اینکه وزن زیاد مصالح یکی از عوامل اصلی تخریب ساختمان و مسبب خسارت های جانی و مالی در بروز این حادثه‌ها اظهار کرد:‌ از دیگر مزایای استفاده از تکنولوژی سبک سازی ، افزایش عمر مفید بنا است، به طوری که استفاده از این تکنولوژی جدید به دلیل سهولت تعمیرات و تغییرکاربری ساختمان، عمر مفید بنا را از ۳۰ سال به ۱۰۰ سال رسانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code