لاک TISS P860 ، لاکی دو جزئی بر پایه رزین آکریلیک و سخت کننده ایزوسیانات است که در سیستمهای پخت کوره ای و هوا خشک مورد استفاده قرار می­گیرد. این لاک دارای شفافیت، عدم زردگرایی، قابلیت حفظ برق، مقاومت در برابر اشعه UV، سختی بالا و چسبندگی بسیار خوب بر روی انواع سطوح می­باشد. همچنین از دیگر خواص آن می­توان به مقاومت در برابر آب، مقاومت سایشی، عدم خش پذیری، ناخن خوری، مقاومت در برابر اثر لکه های ناشی از بعضی مواد شیمیایی مانند پاک­ کننده ها، روغن ها و چربی ها اشاره کرد.

خواص ویژه فیزیکی و شیمیایی

 • چسبندگی و سختی بالا
 • مقاومت رطوبتی و سایشی مناسب
 • مقاومت در برابر تابش نور خورشید اشعه (UV)
 • براقیت عالی و حفظ برق بالا با ایجاد سطحی صاف و صیقلی
 • مقاومت در برابر اثر لکه های ناشی از بعضی مواد شیمیایی مانند پاک کننده ها، روغن ها و چربی ها
 • قابلیت اعمال بر روی گروه های متنوع سطوح شامل بتون، چوب، گچ، سازه های سیمانی،آهنی و غیر آهنی

کاربرد

 • از این محصول جهت محافظت انواع سطوح و همچنین افزایش و بهبود زیبایی و براقیت استفاده می­شود. کاربرد آن جهت پوشش وسایل و انواع تجهیزات سطح کار در مصارف تزیینی
  در ادارات، مدارس، رستواران ها،بیمارستان ها، کتابخانه ها، سالن های نمایش، آزمایشگاه ها و… استفاده می­شود. همچنین در صنایع حفاظتی بر روی سطوحی که به اشعه UV مقاوم نیستند مانند پوشش های اپوکسی به کاررفته در صنایع خودرو .

زمان خشک شدن و اعمال لایه بعدی

زمان لازم برای اعمال لایه بعدC˚۲۵C˚۳۵
حداقل۶ ساعت—–
حداکثر۷۲ ساعت—–

 

زمان خشک شدنC˚۲۵C˚۳۵
سطحی۲ ساعت>۱/۵ ساعت>
عمقی۵ ساعت>۴ ساعت>
کامل۷ روز۷روز
 • توجه۱: مدت زمانهای ارائه شده در جداول فوق بر اساس رعایت ضخامت پیشنهادی ( مندرج در جدول مشخصات فنی) و تهویه مناسب اعلام شده است. ضخامت بیشتر، تهویهنامناسب، رطوبت زیاد، دمای پایین تر و… سبب افزایش یا کاهش زمان خشک شدن می­گردد.
 • توجه۲: برای اعمال لایه بعدی، سطح زیرین باید عاری از هرگونه آلودگی باشد. شرایط خاص محیطی و دمایی می­ تواند در حداکثر زمان مجاز اعمال لایه بعد، تغییر ایجاد نماید که در این صورت می­بایست با کارشناسان مهندسی فروش تیس تبادل اطلاعات گردد.

مراحل کار

پس از انجام عملیات آماده سازی سطح جزء اول (A) با یک همزن مناسب، کاملا هم زده شود و سپس جزء دوم (B) با رعایت نسبت اختلاط به آن افزوده شود و مخلوط دو جزء کاملا هم زده شده تا یک ترکیب یکنواخت و یکدستی حاصل شود. جهت رقیق نمودن رنگ و تنظیم ویسکوزیته از تینر ۲۰۰۰۰ استفاده شود. تینر به تدریج اضافه شده و مخلوط آنقدر هم زده شود، تا یک ترکیب یکنواخت حاصل شود.

جهت اعمال رنگ توجه به نکات زیر الزامی است:

 1. به عمر مفید رنگ پس از اختلاط دو جزء توجه کرده و میزان اختلاط با در نظر گرفتن سطح رنگ آمیزی انجام پذیرد.
 2. در محیط های بسته، تهویه هوا در خلال اعمال رنگ ضروری است.
 3. حرکت اسپری باید به صورت یکنواخت انجام شود، به نحوی که هر بار %۵۰ از سطح رنگ شده ی قبلی را بپوشاند. در مورد زوایا و گوشه های سطح باید دقت کافی مبذول گردد.
 4. پیشنهاد می گردد جهت سطوح با متراژ کم، عملیات رنگ آمیزی، با قلم مو انجام شود.
 5. به رطوبت نسبی و دمای محیط در هنگام رنگ آمیزی باید توجه گردد.
 6. پس از اتمام کار، که تجهیزات با تینر ۲۰۰۰۰ شستشو داده شود.

ویسکوزیته مناسب جهت اعمال

ابزارDIN CUP 4
اسپری بدون هوا
اسپری با هوا۱۸-۲۵ ثانیه
ابزارDIN CUP 4
قلم مو۱۸-۳۰ ثانیه
غلطک۱۸-۳۰ ثانیه
 • توجه۱: اعداد مندرج در جدول فوق در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد محاسبه و ارائه گردیده است. لذا توجه داشته باشید که تغییر در دمای محیط و یا دمای رنگ، ویسکوزیته آن را افزایش یا کاهش خواهد داد.
 • توجه۲: میزان افزودن تینر جهت اعمال رنگ به عوامل متعددی همچون دمای رنگ، دمای محیط، ابزار اجراو… بستگی دارد و لذا می بایست در محاسبات کلیه موارد در نظر گرفته شود. جهت کسب اطلاعات تکمیلی با کارشناسان مهندسی تیس مشاوره نمایید.

شرایط محیط جهت اعمال رنگ

درجه حرارت محیط در طی مراحل رنگ آمیزی می بایست بین ۱۰تا ۵۵ درجه سانتیگراد و همچنین درجه حرارت سطح بین ۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد باشد. دمای مطلوب رنگ نیز بین ۱۰ تا ۵۵ درجه سانتیگراد در نظر گرفته شود. برای جلوگیری از کندانس شدن رطوبت درجه حرارت سطح می بایست ۳ درجه سانتیگراد بالاتر از نقطه شبنم محیط باشد. در محیط های بسته هنگام رنگ آمیزی و همچنین در مدت زمان خشک شدن رنگ، استفاده الزامی است. حتی المقدور از اعمال رنگ در ساعات اوج گرما و در زمان تابش مستقیم نور آفتاب خودداری شود.

وسایل و تجهیزات کار

در اعمال به روش اسپری، استفاده از فیلتر روغن و مخزن رطوبت گیر الزامی است. تنظیم فشار و تغییر سر نازل با توجه به خواص فیزیکی و ژئولوژیکی رنگ صورت می پذیرد.

روش اعمالقابلیت استفادهقطر نازلفشار نازل
اسپری بدون هوانامناسب
اسپری با هوامناسب
غلظتمناسب
قلم مومناسب

نکات ایمنی

این محصول در شرایط صنعتی تنها با توجه به توصیه های ارائه شده در برگه ایمنی ماده(MSDS) قابل مصرف می باشد و در هنگام کار باید موارد ایمنی رعایت شود. این محصول قابل اشتعال بوده و باید دور از حرارت، جرقه و شعله نگهداری شود. در محیط های بسته رعایت تهویه مناسب الزامی است . در صورت تماس با چشم باید آن را با آب سرد فراوان شستشو داده و به پزشک مراجعه نمود .

انبارداری

دورۀ انبارداری :۶ ماه تحت شرایط استاندارد
نقطه اشتعال :C ˚ ۲۵
شرایط انبارداری :در محیط مسقف ، خشک ، به دور از تابش نور خورشید و در محدوده دمایی ۴۰-۵۰ درجه سانتیگراد و در ارتفاع بیش از ۱۵ سانتی متر از سطح زمین(برروی پالت)نگهداری شود . ایجاد تهویه مناسب پیشنهاد می گردد .

شناسایی خطرات

استنشاق ، تماس با پوست و همچنین خوردن آن مضر می باشد . در صورت تماس با پوست ممکن است التهاب و یا آلرژی پوستی ایجاد کند . برای محیطهای آبی زیان آور است و در بلند مدت بر جانداران محیط آبی تأثیر منفی می گذارد .

اقدامات احتیاطی و محافظتی و زیست محیطی

از تماس آن با پوست ، چشم و لباس جلوگیری شود . بخارات و گرده های آن تنفس نشود . فرد می بایست دور از منبع احتراق بایستد و سیگار نکشد . از عینک ایمنی همراه با محافظ استفاده گردد . در صورت موجود نبودن تهویه کافی از وسایل تنفسی مناسب استفاده شود . از لباس سرتاسر PVC ، چکمه های PVC و یا لاستیکی استفاده شود . ماده دور از منبع احتراق قرار گیرد . برای تماس های طولانی مدت ، از تجهیزات تنفسی که کل صورت را می پوشاند ، استفاده شود .

اقدامات کمک های اولیه

استنشاق : فرد به هوای آزاد منتقل شود . در صورتی که فرد نفس نکشد ، تنفس مصنوعی داده و به پزشک رسانده شود .

تماس با چشم : فوراٌ چشمها حداقل به مدت ۱۵ دقیقه با آب سرد فراوان شسته شده و در صورت سوزش چشم به پزشک مراجعه شود .

خوردن : فوراًمقداری آب به شخص داده شود و فرد را مجبور به استفراغ نکرده و به پزشک مراجعه شود . در صورت لزوم از اکسیژن یا تنفس مصنوعی استفاده شود .

اقدامات اطفای حریق

مواد خاموش کننده مناسب : اسپری آب، دی اکسید کربن، کف و پودرهای اطفاء هرگز از جت آب پرفشار استفاده نشود . وسایل ایمنی ویژه برای آتش نشان ها : می بایست لباس ویژه با ماسک مخصوص اکسیژن به تن کنند .

جابجایی و انبارداری

ماده دور از نوشیدنی ها و مواد غذایی نگهداری شود . ظروف ، دور از گرما و نور مستقیم خورشید باشند . درب ظروف کاملاً بسته و در دمای بین ۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود . بیش از ۳ پالت روی هم قرار نگیرد . از تهویه مناسب اطمینان حاصل شود .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *