رئیس مرکز تحقیقات راه،مسکن وشهرسازی می گوید: مصرف انرژی درساختنان های کشور۴برابرکشورهای اروپایی است و این موضوع بایدهرچه سریع تر مورد بررسی قرار گیرد. به گفته محمدشکرچی زاده، باوجود گذشت ۲۰سال از تدوین مبحث ۱۹مقررات ملی ساختمان، فقط در ساخت ۱۵درصد از ساختنان های کشور از این قانون بهرگیری می شود.

پیش از این حامد مظاهریان معاون مسکن وساختمان وزیر راه وشهرسازی گفته بود مصرف انرژی ۸۵درصد واحدهای مسکونی کشور بیش ازمیانگین جهانی است و اگر رشد مصرف انرژی به همین منوال ادامه پیداکند تاسال ۲۰۳۰برای تولید انرژی نیازمند ۲،۲میلیون تن نفت خام هستیم.

این در حال است که کشورهای پیشرفته در جهان در حال اجرای بهینه سازی انرژی و استفاده از انرژی های جایگزین هستند.

به نقل از ایسنا:در سال ۱۳۹۵ کل تولید انرژی در کشور برابر ۳۴۱۱.۵ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده که نسبت به سال قبل از آن ۱۷.۷ درصد افزایش داشته است. ترکیب حامل‌های انرژی اولیه کشور شامل ۴۰.۲ درصد نفت خام، ۵۹.۰ درصد گاز غنی، ۲۴ درصد سوخت‌های سنتی، ۰.۸ درصد زغال سنگ، ۰.۴۰ درصد برق‌آبی، بادی، اتمی، خورشیدی، زیست توده و بقیه( ۰.۰۱ درصد) انرژی‌های نو خورشیدی حرارتی می‌شود.

متاسفانه کشور ما در بین ۱۴۱ کشور تولید کننده انرژی مقام ۱۲۵ را دارد در واقع ایران نهمین کشور مصرف کننده انرژی در جهان است و بیشتر آن به دلیل عدم رعایت نکات استاندارد به هدر می رود.

بر اساس گزارش دنیای اقتصاد؛ روند تولید انرژی در کشور منفی و شدت مصرف آن در ایران رو به افزایش است. درواقع به اندازه‌ای که مصرف سوخت در کشور زیاد می‌شود تولید ناخالص داخلی زیاد نمی‌شود و این نشان دهنده آن است که برای بهینه سازی و هدر رفت انرژی باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code