مقالات

واژه نامه سیمانی

باتال:نوعی ملات ،مخلوط شن و آهک و سیمان

استر:کشیدن پی در پی ملات بر سطح دیوار به منظور پر شدن بندها و اندودکاری

اندود:روکشی از جنس ملات،روکش کردن با ملات،با ملاتی که بر سطح کار بمالند،آغشته کردن

باتارد:ملاتی متشکل از ماسه و آهک و سیمان

بیختن:الک کردن،دانه بندی کردن مصالح با غربال

پی:پایه ، شالوده ریشه و پایه بنا

پی ریزی:پی سازی ،ساخت پی و شالوده بنا

تخته ماله:ماله چوبی، تسطیح کردن ملات با ماله چوبی

تگرگی:ملات و اندودی که به واسطه نوع پاشیدن روی سطوح و یا داشتن سنگ ریزه زبر و دانه دار است و اغلب به عنوان شیوه ای تزئینی به کار می رود.

تن گذار:قسمت بار بنا،استخوان بندی بنا که قابل رویت است.

روبنا:نما،آنچه با آن رویه دیوارهای بنا را بپوشانند.

روکش:پوشش سطحی در لایه تزئینی خارجی در و دیوار و ...

رویه:روکش،بخش سطحی دیوار،ملاتی که بر روی دیوار می کشند.

سرند:غربال ،الک

شیاردار:نوعی موزائیک و کف پوش جهت فرش حیاط و بام با خطوط گود و برجسته

عسلی:ملاتی که کاملاً با مواد ترکیبی مخلوط شده است،ملات شل

عیار:نسبت بین اجزا ملات،درصد ترکیبات ملات

خله:خاک،سیمان،گچ و ...

کفراژ:قالب بندی بتون

ملات:ملاط،مخلوط آهک و ماسه و سیمان و ... خمیرهای چسبنده ای که برای پوشش سطوح و چسباندن مصالح ساختمانی به یکدیگر به کار می رود.

لوز:حالت و چسبندگی ملات

ناخنک:زاویه کناره آجر و ملات

ملات ماسه سیمان:مرغوب ترین نوع ملات در ساختمان،از این مصالح در جهت ساختن مخازن بزرگ آب زیرزمینی یا مخازن هم سطح زمین و منبع های هوایی استفاده می شود.در سد سازی با مصالح در فرم های شگرف مورد استفاده فراوان است از این ملات می توان در تمام قسمت های ساختمان استفاده کرد مانند آجرکاری،کاشی کاری ،سیمان کاری،فرش کف،سنگ کاری و ...

نمای سیمانی:سیمان اندود کردن نمای ساختمان

سیمان:واژه ای لاتینی که از کلمه Caedimentum  و یا   caementun   گرفته شده است و منی آن خرده سنگ است.سیمان ماده چسبنده ای است به رنگ خاکستری که در مجاورت آب و هوا و بعضی از انواع آن بدون مجاورت هوا در اثر فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی سخت گشته و قطعات خرده سنگ مجاور خود را به یکدیگر می چسباند.سیمان اولین بار توسط شخصی در انگلستان کشف شد و چون رنگ آن بعد از خشک شدن به رنگ سنگ های ساحلی جزیره پرتلند بود بنام سیمان پرتلند معروف گردید.قطر دانه های سیمان حدود 2 میکرون است و هر قدر دانه های سیمان درشت باشد سیمان نامرغوب است.

سیمان پزی کلینگ:ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بوسیله حرارت بین مواد متشکله آن تا مواد بصورت دانه هایی به درشتی فندق درآید به این دانه ها که در حرارت عرق کردن تشکیل می شود در اصطلاح سیمان پزی کلینگ می گویند.

سیمان پرتلند:رایج ترین نوع سیمان مصرفی در دنیا با فرمول حدود 65% آهک CAO، حدود 20% سیلیس SIO2 ،حدود 6% اکسید آلومینیوم AL2o3،حدود 4% اکسید منیزیم MGO و حدد 3% انیدرید سولفرو SO3 و چند درصد نیز مواد دیگر.

سیمان پرلند نوع 1:سیمان معمولی برای کلیه ساختمان های بتن آرمه از قبیل پل،تونل،کانال های آب و راه سازی در استفاده از سیمان پرتلند نوع 1 باید دقت شود که ساختمان در معرض حمله سولفاتها از طریق خاک و آب قرار نگیرد.

سیمان پرلند نوع 2:نوعی سیمان که در مواقعی که حمله سولفاتها نسبتا کم است مورد استفاده قرار می گیرد.ساختن کانال های فاضلاب به دلیل کمتر بودن درجه حرارت هیدراتاسیون  این نوع سیمان نسبت به نوع 1 در مواقعی که بتن ریزی در هوای گرم صورت می گیرد استفاده از این نوع بتن پیشنهاد می گردد.

سیمان پرلند نوع 3: این نوع سیمان زود گیرتر بوده و در مواقعی که می باید قالب های بتن زودتر شود و یا از قطعه ریخته شده زودتر استفاده گردد از این نوع سیمان استفاده می شود.

سیمان پرلند نوع 4:از این نوع سیمان به علت ایجاد کمترین مقدار حرارت هیدروتاسیون در بتن ریزی های حجیم مانند سدها مصرف می شود.

سیمان پرتلند نوع 5: از این نوع سیمان فقط در زمانی که قطعه ساخته شده در معرض حمله شدید سولفاتها قرار می گیرد استفاده می شود.

سیمان انبساطی:سیمانی که در موقع سخت شدن ازدیاد حجم پیدا کرده و برای آب بندی آب انبارها و استخرها مورد استفاده قرار می گیرد.

سیمان طبیعی:سیمان سیلیکاتهای آلومینیوم،این نوع سیمان بوسیله آسیاب به پودر تبدیل شده و آن را با هیدرات کلسیم مخلوط می نمایند و از آن ملات آبی به دست می آید.

سیمان آهنگدازی:سیمانی نسبتاً نامرغوب که از تفاله سربار و کوره های ذوب اهن به دست می آید.

سیمان چاه کنی:نوعی سیمان که در گرمای زیاد سخت می شود و در صنعت نفت مصرف دارد.

سیمان واتر پروف:اگر به سیمان محلول های صابونی فلزی اضافه گردد بتن تهیه شده از این سیمان مقاومت بیشتری در مقابل نفوذ آب دارد.

 
 
 
 
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)