مقالات

نکات کلیدی طرح و اجرا اتاق ژنراتور

نویسنده : کیومرث افشارنادری

 

با توجه به این که تأسیسات برق و مکانیک همیشه مبحثی پیچیده و مبهم بوده و مهندسان معمار و عمران بلاتکلیفی زیادی از بابت پیش نیازهای فضاهای تأسیسات برقی و مکانیکی دارند ، برای طرح و اجرای فضای موتورخانه و اتاق برق و اتاق هواساز و غیره پیشنهادات زیر ارائه می گردد :

استانداردها در حداقل کیفیت قابل قبول هستند ، پس فرا استاندارد به دور از افراط کار کنیم !
اتاق ژنراتور

1- قبل از هر اقدامی کاتالوگ چند دیزل ژنراتور را به دقت مطالعه کنید و به کروکی و ابعاد پیشنهادی کارخانه سازنده دقت بفرمایید . چون ابعاد فونداسیون و فاصله دستگاه ها از اطراف و از دستگاه های مشابه توضیح داده شده است .

2- اتاق یا سالن ژنراتور به خاطر دود و صدایی که تولید می کند باید با توجه به جهت باد و میزان دسیبل صدایی که تولید میکند در سایت جانمایی گردد .

3- اگر اشتباهاً داخل آن را سرامیک یا سنگ صاف کنید و یا بدنه ساختمان را با ورق فلزی بسازید شما علاوه بر یک اتاق ژنراتور یک جعبه موسیقی هم ساخته اید و صدای آن را تا 50 درصد افزایش داده اید !

4- فونداسیون آن هنگام ساخت حتماً با پلاستو فوم یا لرزه گیر و تفکیک کننده مشابه از نوع ضد حریق از کف جدا گردد .

5- زیر شاسی دستگاه ها طبق نظر کارخانه سازنده فنر یا منجنیت گذاشته می شود که کمترین لرزش را به فونداسیون انتقال دهد . نکته این که میزان انتقال لرزش و صدا از کف بسیار زیاد است و از آن غافل نشوید .

6- گازوییل نابود کننده بتون است پس باید از پوشش هایی دوجزئی مانند اپوکسی روی کف استفاده کنید . کف نباید دارای شیارهایی باشد که جرم ها را در خود نگه دارد .

7- ارتفاع سقف حتماً باید بین دو تا 3 متر بالاتر روی دیزل ژنراتور باشد .

8- نزدیک رادیاتور ژنراتور کفشوی " 4 تعبیه کنید .

9- جنب فیلتر ژنراتور یک چاله 50 در 50 در 50 سانتی متر روغن تعبیه کنید با گریتینگ مناسب که اگر روغنی نشت کرد داخل چاله بریزد و در کف پخش نشود . داخل آن به گونه ای باشد که روغن به لایه های زیرین نفوذ نکند .

10- در پشت و جلوی ژنراتور دو دریچه ترانسفر گریل حدود 60 درصد بزرگتر از سطح رادیاتور ژنراتور برای تنفس دستگاه و خنک شدن آن تعبیه کنید و برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و حشرات باید از مش فلزی با چشمه 2×2 سانتی متر و   پره های مناسب استفاده کنید .

11- درب ها حتماً به بیرون باید باز شوند که اگر اتفاقی افتاد به یک تنه زدن به راحتی باز گردد . ابعاد درب ها یک متر بیشتر از پهنا و ارتفاع بزرگترین دستگاه شما باشد .

12- اگر داخل برج و یا ساختمان احداث می کنید به مسأله رزونانس توجه ویژه کنید .

13- برای شارژ باطری در داخل چند پریز 25 آمپر روکار صنعتی در جهت های مختلف تعبیه کنید .

14 – برای تمیز و خنک نگه داشتن هوای داخل یک هواکش بی صدای با قطر 30 تا 40 سانتی متر 1450 دور تعبیه کنید که با یک ترموستات اتاقی روشن و تایمر 24 ساعته در یا تابلوی کوچک مناسب با امکان کنترل دستی خاموش و روشن شود .

15- چراغ ها باید دارای قاب نسوز مقاوم در مقابل گرما با میزان نور حداقل 150لوکس روشنای باشند .

16- برای تعمیرات به اندازه یک میز کار فلزی 120 در 80 سانتی متر درگ وشه ای جا بگذارید که گیره روی آن نصب گردد . البته پریز برق و تلفن فراموش نشود .

17- چون احتمال ترکیدن باطری همیشه است دوش اضطراری و چشم شور اتوماتیک تعبیه گردد . متأسفانه در اکثر پروژه ها رعایت نمی گردد .

18 – اتاقکی حدود 3 متر مربع با تهویه مناسب برای نگهداری اسید باطری با کاشی ضد اسید در کف و دیواره تأمین گردد . درب این اتاقک هم باید ضد خوردگی باشد مانند پی وی سی یا مشابه .

19 – دیوار بهتر است دو جداره باشد و سقف علاوه بر عایق صوتی باید از داخل اکوستیک نسوز و طرح دار که موج را بشکند باشد تا از پژواک و تشدید صدا جلوگیری گردد .

20 – بهتر است که مجهز به دوربین و آشکارساز حریق باشد که حراست و دفتر تأسیسات از دور هم بتوانند مانیتور کنند .

21 – مخزن سوخت حتماً دو عدد باید باشد ، یعنی مخزن روزانه و هفتگی که بر حسب دبی مصرف سوخت می توان محاسبه نمود .

22 – دودکش حتماً باید دارای صداگیر ، ساپورت مناسب باشد .

23 – محلی برای تابلوی برق و سامانه چنج اورسوئیچ و مسیری برای سینی های کابل دیده شود .

مسیر تعیین شده باید دوراز حرارت دستگاه و صدمات فیزیکی و مواد روغنی باشد .

24- برای مناطق سردسیر حتماً در ژنراتور روم یک یونیت هیتر و مناطق گرمسیر یک یونیت کولر مناسب نصب گردد که ژنراتور به خاطر دمای بیش از حد ریست نکند .

25 – برای داخل شهر و نزدیک محل کار درس یا بیمارستان نوع سوپر سایلنت فوق ساکت پیشنهاد می گردد .

26 – روی دیوار یا سقف یک آژیر مخصوص و چراغ اعلام مخصوص نصب گردد که به اینتر لاک دستگاه نصب شود که اگر دستگاه ارور error داد آژیر بزند .

27 – تعبیه یک روشویی فلزی استیل که بسادگی پاک شود برای سرویس کار الزامی است .

28 – وجود یک کپسول پودر 50 کیلویی چرخ دار الزامی است .

29 – سقف ان را شیب دار بسازید که نیاز به برف روبی نداشته باشد.

30 – اتاق ژنراتور از آزمایشگاه ها – اتاق ای تی روم – و مراکز کنترل مانند دسک بچینگ باید دور باشد که خطا در سامانه ها ایجاد نکند .

31- نزدیک انبار رنگ ، مواد آتش زا ، مخازن گاز ، انبارهای چوب و کاغذ نباید باشد .

32 – در مناطق کوهستانی حتماً در مورد احتمال ریزش کوه بر اثر عوامل طبیعی – لرزش دستگاه و صدا دقت زیادی کنید .

33 – تأمین برق گیر و چاه ارت الزامی است. نزدیک دیوار اتاق های بیمارستان ها ، مدارس ، منازل مسکونی نباید قرار دهید .

 

برگرفته از:

ماهنامه تهویه و تاسیسات

شماره131 اردیبهشت 94

www.hvacmag.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)