اگر با کمی دقت به محیط پیرامون خود نگاه کنیم ،می بینیم که همواره بخش وسیعی از توجه و دید ما در گذر از مکان های مختلف معطوف نمای آن مکان می گردد اما در بسیاری از مواقع ممکن است این نماها به دلیل عدم آگاهی سازندگان ، از برخی نکات اجرایی (علی رغم صرف هزینه های گزاف) زیبایی و مطلوبیت مورد انتظار برخوردار نباشند.بنابراین برای اینکه نمای ساختمان دارای جلوه و دید بصری و کیفیت مطلوبی باشد باید مضاف بر دستورالعمل های سازه ای و رعایت ضوابط معماری با به کارگیری ظرافت های اجرای نماسازی،جذابیت و صمیمیت ساختمان را به کمک این ظرایف کارگشا که سعی داریم در این مقاله در مورد آنها به بحث بپردازیم ،دو چندان کرد.

نکاتی که در نماسازی ساختمان های با نمای سنگی،آجری،بتنی،شیشه ای و … باید رعایت کرد به قرار زیر است:

 1. تمیز کردن سطح زیرین نما قبل ازنماکاری به طوری که از هر نوع آلودگی (گرد و خاک،شوره زدگی،دوده گرفتگی،زنگ فلزات، باقی مانده های مصالح سطح زیرین و …) کاملاً پاک شود.
 2. در صورت استفاده از نماهای آجری،برای جلوگیری از جذب آب ملات توسط آجرهای نما،زنجاب کردن آجرها و نیز بکارگیری ملات با نسبت آب و سیمان و ماسه و آهک مناسب با قدرت چسبندگی و مقاومت مناسب.در این نوع نما،چیدن آجرها به صورت کله و راسته برای مشارکت اجرهای نما در باربری سازه و همچنین به منظور پیوستگی آجر نما با آجرهای پشت کار لازم است.البته نباید فراموش کرد که انجام نماهای آجری باید در شرایط محیطی مناسب و با دما و میزان رطوبت استاندارد و بدون یخبندان صورت گیرد.ذکر این نکته هم لازم است که آجر مصرفی در نمای ساختمان با اجرهایی در دیوارهای تیغه ای یا باربر مصرف می شوند ،متفاوتند.علاوه بر این ، این آجرها باید فاقد هر گونه ترک خوردگی ،شوره زدگی و آلودگی های شیمیایی باشند و البته بایستی در برابر شرایط نامساعد محیطی از جمله یخبندان های شدید مقاومت بالایی داشته باشند.
 3. استفاده از سیمان های ضد سولفات در نماهای بتنی ،سیمانی و آجری برای مقابله با حمله سولفات ها و جلوگیری از آسیب دیدگی و تخریب نما در کل تمام ساختمان لازم است.
 4. نصب آبچکان ها و قرنیزهای شیبدار (شیب به داخل) برای ممانعت از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان
 5. اجرای همزمان و هماهنگ دیوار چینی در نما در تمام ارتفاع ساختمان و لابند کردن آجرها
 6. بندکشی صحیح و اصولی با ملات ریزدانه و پرمایه مناسب و متراکم برای زیبایی بیشتر و نیز ممانعت از نفوذ آب و رطوبت به داخل دیوار نما و دیوار زیرین.
 7. استفاده از سنگ های نمای پردوام و با مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و شرایط نامساعد جوی و محیطی (نور خورشید ،آب و رطوبت) ، با بافت و شکل مطلوب ،بدون ترک خوردگی و خلل و فرج و مهمتر اینکه از نظر قیمت دارای صرفه اقتصادی باشد.
 8. در صورت بکارگیری سنگ های رودخانه ای و سنگ های ضخیم در نماهای سنگی باید تا گرفتن کامل ملات از قالب های مناسب استفاده کرد.
 9. در صورت استفاده از سنگ های پلاک بایستی از این سنگ ها در برابر رطوبت و یخبندان مراقبت نمود و مواد زاید را از سطح این سنگ ها پاک کرده و با استفاده از یکی از روش های زیر سنگ ها را کاملاً به سطح زیرین محکم کرد:لقمه گذاری ،پیچ و رولپلاک کردن،نصب سیم و اسکوپ یا قلاب برای اتصال بهتر و محکم تر.
 10. در نماهای بتنی ، سیمانی که در تهیه این نوع بتن ها مورد استفاده قرار می گیرد باید در برابر حملات مواد شیمیایی و نیز تغییرات درجه حرارت و رطوبت دارای سرعت کسب مقاومت بالایی باشد.در تابستان باید از سیمان با گرمای هیدراته پایین و در زمستان برعکس باید از سیمان با گرمای هیدراتاسیون بالا استفاده کرد.لازم به ذکر است که اختلاط بتن و حمل و نقل ،قالب بندی، ریختن و تراکم آن نیز باید به طور کاملاً صحیح و اصولی و در شرایط محیطی مناسب و ایده ال هم از نظر دما و هم از نظر میزان رطوبت انجام شود.
 11. سنگ دانه های و به طور کلی مواد اولیه مصرفی در تهیه مصالح و ترکیبات لازم برای کار نماسازی باید تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی اعم از خاک ،گل لای،ناخالصی های معدنی و مواد زاید بوده و در عین حال دارای مقاومت بالا و شکل و بافت مطلوب و مناسب باشند.البته آب مصرفی در بتن ها و ملات ها نیز باید عاری از انواع ناخالصی ها باشد (مثل آب آشامیدنی یا آب های کاملاً تصفیه شده)
 12. رنگ آمیزی مجدد ساختمان در مواقع لزوم،چند سال پس از ساخت ساختمان ،تحت تأثیر شرایط جوی و محیطی رنگ ساختمان دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی شده و کیفیت و حالت مطلوب اولیه خود را از دست داده و نیاز به بازسازی (رنگ آمیزی مجدد) دارد.
 13. آماده سازی سطح زیر کار برای نما سازی : بسته به نمایی که قرار است استفاده شود سطح زیر کار باید قبل از احداث نما بند کشی، کرم بندی، شمشه گیری، خراشیده یا آجدار شود و یا در صورت نیاز توری سیمی یا توری مرغی نصب شود و سطح آن هموار و یا شاید هم نا هموار شود ( برای اتصال بهتر نما وسطح زیر کار ) تمیز کردن .و پاک کردن سطح زیرین از هر گونه آلودگی مثل لکه ها ، اضافه ها و باقی مانده مصالح ، دوده ها و گرد و خاک و … امری کاملا ضروری است ودر صورت وجود خرابی و نقصان در سطح زیر کار باید آسیب دیدگی های آن به طور کامل بر طرف شود و بعد کار نما سازی روی آن صورت گیرد زیرا در غیر این صورت این خرابی ها به مرور زمان به نما هم منتقل شده و باعث آسیب دیدگی آن می شود .
 14. در صورت نیاز استفاده از عایق های رطوبتی و حرارتی در نما و ممانعت از نوسانات شدید دمایی در مصالح نما خصوصا در زمان گیرش آن ها امری کاملا اجباری است .
 15. رنگ آمیزی و ضد زنگ کردن شبکه های فلزی که در ماتریس ها و ملات های سیمانی یا آهکی یا گلی قرار می گیرند، ضروری است.
 16. کاستن از فاصله زمانی و مکانی بین ساخت بتن و ریختن آن در قالب های مورد نظر و متراکم کردن آن در نما های بتنی لازم است .
 17. بتن ریزی در میزان رطوبت و دمای مناسب محیطی ، بهتریت دما برای بتن ریزی بین ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد است ، این نوسان دما بستگی به دمای محیط موقع بتن ریزی دارد.
 18. باید سعی ود که دمای آب مصرفی برای ساخت بتن یا ملات ها ، در مراحل مختلف یکنواخت باشد.
 19. همواره باید این نکته را مد نظر داشت که علل خرابی نماهای سنگی ( سنگ های باد بر ، مکعبی ، لایه ای ، رودخانه ای ،سنگ پلاک(لوحه سنگ) ، چند وجهی های منظم و … یکی از عوامل زیر است :نصب کردن نا صحیح سنگ های نما- استفاده از مصالح غیر استاندارد – اتصال و پیوستگی نا مناسب بین سنگ های نما و سطح زیر کار . پس باید سعی شود هیچ کدام از کارهای غیر اصولی فوق انجام نگیرد که هم نما و هم مجموعه ساختمان دچار نقصان و یا خسارت جزئی و کلی شوند.نا گفته نماند که نم و رطوبت یکی از دلایل پیوستگی ناقص بین سنگ های نما و سطح زیر کار است ، بنابراین خشک نگه داشتن سطح تماس این دو چه در زمان اجرا و چه بعد از آن کاملا ضروری است.
 20. در نما سازی های آجری بند کشی بین ردیف ها به دو دلیل باید زیر باید به طرز کاملا صحیح انجام شود :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *