مقدمه
امروزه زیبایی و نوع طراحی نماهای ساختمان نشان دهنده رتبه کاری، نوع فعالیت و حتی طرز فکر، ایده ها و نقطه نظرات مدیران آن مؤسسه و سازمان می باشد. از این رو مدیران ارشد شرکت ها علاوه بر روش های نوین تبلیغات می کوشند تا نوع، محل و بویژه نمای ساختمان مرکزی سازمان خود را به گونه ای طراحی و انتخاب نمایند تا نشان دهنده نوع و اهمیت فعالیت آنها باشد. با توجه به صنعتی شدن روز افزون تمامی بخش های زندگی در دنیای امروزی و درگیر بودن تمام افراد با این مقوله و همچنین حس زیبایی شناسی و گرایش انسان به سمت زیبایی، علم معماری و طراحی ساختمان نیز طی دهه های پایانی قرن بیستم تاکنون با شتابی روز افزون دچار تحول گشته است و به سمت صنعتی شدن پیش می رود،بطور مشخص نمای ساختمان ها نیز تأثیر زیادی را پذیرا بوده که ایجاد و توسعه انواع روش های خشک و مدرن در نماسازی از محورهای آن بوده است،البته سیستم های خشک واجد مزایای بسیار زیادی است که به تفصیل در ادامه در مورد آنها بحث خواهد شد.

سرامیک های پرسلانی

واژه پرسلان به محدوده ی وسیعی از محصولات سرامیک گفته می شود که دمای پخت بالایی دارند. علت پخت پرسلان ها در دمای بالا ، ایجاد ماهیت زجاجی (شیشه ای) و همچنین تخلخل کم در پرسلان است. سرامیک های پرسلانی به دو صورت لعاب دار و بدون لعاب تولید می شوند. هنگامی که بیسکویت (بدنه) در دمای بالایی پخته می شود، و تخلخل آن به صفر می رسد، دیگر نیازی به لعاب کاری نبوده و نوع بدون لعاب پرسلان ها تولید می شود. اگرچه پرسلان و چینی معمولاً معادل تصور می شوند ولی این دو نوع سرامیک در دو خاصیت یکسانند یکی آنکه هر دو حالت زجاجی (vitreous) دارند و تخلخل بسیار پایینی دارند و دیگری اینکه هر دو این سرامیک ها را می توان با و یا بدون لعاب تولید و استفاده کرد. به هر حال چینی یک پرسلان است که جزء پرسلان های نرم طبقه بندی می گردد. این پرسلان دارای بدنه ای نازک و نرم است به صورتی که به راحتی آن را می توان با یک سوهان برید. در حالی که پرسلان ها را اینگونه نمی توان برید. این امر به خاطر این است که پرسلان های واقعی در دمای بالاتری نسبت به چینی ها پخت می شوند. در واقع پرسلان های واقعی در دمای ۱۴۰۰ درجه سلسیوس و چینی ها در دمای ۱۲۰۰ درجه سلسیوس پخت می شوند، توسعه پرسلان در کشور چین در سال ۶۰۰ میلادی اتفاق اتفاد. این شاهکار حرفه ای، نتیجه ای از ترکیب قابلیت پخت کوره ها در دمای بالا (۱۲۵۰تا۱۴۰۰درجه سلسیوس) با کشف خاک کائولن (نوعی ماده رسی) و سنگ پرسلانی (porcelain stone) بود. سرانجام، فرمولاسیون امروزی پرسلان واقعی پیدا شد. پرسلان های ساخته شده از این روش به نام پرسلان های سخت (hard-paste porcelain) معروفند. این پرسلان ها مخلوطی از کائولن و یک سنگ پرسلانی فلدسپاتیک هستند. پرسلان های اکسترودری یکی ازمقاوم ترین موادی می باشندکه تاکنون بدست بشرخلق شده است، این کاشی ها ازطریق مخلوط کردن خاک های مختلف با آب و سپس طی مراحل قالب گیری خمیر، برش، خشک کردن، لعابزنی و چاپ (درصورت نیاز) و پخت دردمای بالا و به مدتی طولانی حاصل می گردند. دمای بالای پخت سبب ذوب ذرات فلدسپار و سپس نفوذ در درون ذرات خنثی و پیوند این ذرات با یکدیگر می شود نتیجه این فرآیند، تولید محصولی پایدار، مقاوم و با ظاهری زیبا، منحصر بفرد و کاملاً طبیعی خواهدبود. کاشی های اکسترودری با دارا بودن مشخصاتی نظیرمقاومت بالا، ضدلغزش و ضدفرسایش، تمام خصوصیات لازم جهت کاربرد به عنوان پوشاننده کف، دیوارهای داخلی وخارجی ساختمان را دارا می باشند با بهره گیری از این مشخصات و از طریق تغییرشرایط فرآیند تولید یا فرمول مصرفی، می توان انواع محصولات لعابدار و یا بدون لعاب، پولیش خورده و یا نقش برجسته، چاپدار یا بدون چاپ را تولیدکرد. و بدینوسیله کاشی های سنتی و یا مدرن و همخوان با انواع فضاها و رنگ ها را تامین نمود و از اتاق پذیرایی تا اتاق کار، ازبالکن تا آشپزخانه، ازپله ها تا طاق ها، از درون تا بیرون ساختمان و در هر جای دیگر می توان از کاشی اکسترودری استفاده کرد کاشی های اکسترودری را علاوه بر مکان های مسکونی، می توان در مکان های عمومی و شهری، فضاهای صنعتی و درنمای ساختمان ها به کارگرفت .

ویژگی های پرسلان

 • استحکام خمشی بالا (دو تا سه برابر سنگ های صنعتی)
 • جذب آب پایین تا کمتر از ۱/۰ درصد و مقاومت در برابر یخبندان ( غیر قابل نفوذ در قیاس با سنگ)
 • مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر لک پذیری (مواد شوینده و پاک کننده اسید ها و باز ها)
 • مقاومت سایش بالا (عمر طولانی و درخشش زیاد)
 • سختی سطحی بالا (عدم خراش سطحی و حفظ زیبایی)
 • ثبات رنگ در مقابل نور خورشید (که ناشی از عدم تاثیر اشعه بر ساختار آن است که در سنگ های طبیعی دیده نمی شود)
 • قابلیت تولید در سایزهای مختلف و وجود طرح ها و رنگ های بدیع و بیکران
 • قابلیت نصب بوسیله نصب خشک و نما و ابنیه بلند مرتبه
 • ضد حریق بودن (نسبت به آتش مقاوم است و در برابر حرارت تغییر ساختار نمی دهد)
 • دارای شیارهایی در پشت محصولات برای نصب مطمئن و بادوام .
 • پخت دردمای۱۲۰۰درجه سانتیگراد
 • منطبق با استانداردهایISO 13006,EN14411-A ,EN14411-B

کاربردهای پرسلان های اکسترودری

مکان های شهری و عمومی

شباهت با کاشی های معمولی کف و دیوار و همچنین مقاومت در برابر عوامل جوی، آلاینده ها، تغییرات دما، رفت و آمد عابرین و وسایل نقلیه و سایر خصوصیات سبب گشته که این کاشی ها به عنوان یک گزینه مطلوب جهت استفاده در مکان های عمومی نظیر کفپوش گذرگاه های عابر پیاده و غیره مطرح کردند و تنوع سطح ظاهری و گسترده ای برای معماران شهری شده است .

مکان های صنعتی
با توجه به خصوصیات مطلوب کاشی های کف و دیوار اکسترودری شامل مقاومت بالا، ضد اسید بودن، ضدسایش و لغزش، مقاوم در برابر باران، نور خورشید، دود و گازهای شیمیایی، نورماوراء بنفش، یخ زدگی، باران های اسیدی و تغییرات ناگهانی دما، امروزه از این کاشی ها به نحو گسترده ای در صنایع مختلف استفاده می گردد .

کاربردها در نمای ساختمان
در چشم انداز فنون نوین مورد استفاده در صنعت ساختمان، کاربرد کاشی اکسترودری در نقش پانل نما به عنوان یک روش ساختمانی فنی و خلاقانه محسوب می شود. در این سیستم، کاشی اکسترودری همانند یک لایه عایق یکپارچه و بدون درز عمل می نماید که توسط یک شبکه فلزی به دیواره خارجی ساختمان متصل می گردد وجود فاصله بین این دیواره عایق و سطح دیوار خارجی ساختمان سبب می گرددکه عملاً در اطراف ساختمان یک جریان هوا، فرآیند تهویه طبیعی را صورت دهد، پانل های اکسترودری به دلیل مقاومت بالادر برابر هوازدگی، آلودگی و آسیب های فیزیکی، ایده آل ترین ابزارجهت پوشش دیوار می باشند در کنار مقاومت در برابر زنگ زدگی، گردوغبار، نمک زدگی، رطوبت، باران اسیدی، یخ زدگی و تغییرناگهانی دما، این پانل ها به راحتی بر روی دیوارنصب شده و نیاز به هیچ نگهداری ویژه ای نیز ندارند پانل های اکسترودری با ایجاد یک پوشش حرارتی در اطراف بنا سبب بهبود عایق بندی ساختمان می گردند این لایه باعث می شود که در درون ساختمان همواره یک ثبات نسبی درجه حرارت در دو فصل تابستان و زمستان وجود داشته باشد . وجود ناحیه تهویه در پشت پانل های نصب شده، سبب افزایش کارآیی توان هوادهی این پانل ها و سپس جلوگیری از تجمع رطوبت و تشکیل قطرات آب می گردد. تغییر چگالی هوا بر اثر اختلاف دمای هوای درون و برون ناحیه تهویه، سبب ایجاد «اثر دودکشی» شده که این پدیده از انتقال مستقیم گرما و سرما به درون ساختمان جلوگیری می نماید، اختلاف چگالی هوای گرم و سرد در ناحیه تهویه سبب جریان یابی هوا به سمت بالا شده که این امردو مزیت عمده زیر را به دنبال دارد :

– خشک نگه داشته شدن بنای ساختمان و دیواره عایق (پانل) درفصل زمستان و سپس کاهش رطوبت و مشکل میعان و تشکیل قطرات آب

– جذب بخشی از اشعه خورشید تابیده شده در فصل تابستان و جلوگیری از ورود آن به درون ساختمان .

پانل های نمای کاشی پرسلانی ازسیستم «اتصال باز» پیروی می کنند جریان هوا در ناحیه تهویه سیستم اتصال باز، درقیاس با سیستم اتصال بسته و عایق شده، از پایداری و مزایای بیشتری برخوردار بوده و تطابق و مقاومت بهتری درمقابل تغییرات دما و فشار هوا را دارا می باشد . مقاومت در برابر نشت رطوبت باران و تهویه هوا دو مشخصه بارز پانل های نمای کاشی پرسلانی درکنارمقاومت در برابر صدا (عایق صوتی) آنها می باشند. این خصوصیات به عنوان یک نوآوری شاخص در صنعت ساختمان مطرح شده و از اهمیت روزافزونی برای مهندسین معمار مدرن برخوردارمی باشند.این خصوصیات نه تنها از جنبه فنی، بلکه از نظر زیباسازی نمای ساختمان نیز نمود می یابد. نمای تهیه شده از کاشی های پرسلانی اکسترودری ، ازطریق قرارگیری قطعات کاشی نما بر روی یک شبکه زیرساخت آلومینیومی که به دیواره ساختمان متصل شده اند و قرارگیری این قطعات در کنار یکدیگر حاصل می گردند. درزهای افقی باز مابین این قطعات سبب ورود هوا به ناحیه تهویه قرار گرفته در پشت کاشی ها می گردد. دیوارهای مشبک نه تنها تضمین کننده خصوصیات حرارتی و صوتی خوب می باشند، بلکه یک ساختمان مطمئن و محفوظ را در عین راحتی برای ما به ارمغان می آورند نصب این محصولات سریع و آسان است. علاوه برآن وجود فضای خالی تعبیه در دیوار، سبب می شود که از نفوذ احتمالی آب ازفضای خارجی پانل ها به دیواره داخلی جلوگیری شده و آن را خشک نگه دارد این فضای خالی بالاترین سطح عایق حرارتی را با سیستم «پوشش ساختمان» تضمین می کند که این امر با استفاده از یک لایه عایق کردن بهینه، انتهای سقف که مهمترین قسمت عایق کاری درون ساختمان است، انجام می پذیرد درنهایت فضای خالی توصیف شده، مستقیماً با فضای خارج از طریق پی بنا یا بالای بنا در ارتباط است که این ارتباط مستقیم «اثردودکش» را به ارمغان می آورد و باعث چرخش آزاد هوا در فضا می شود بندهای بین کاشی ها به طوردقیق اندازه گیری شده اند تا به راحتی در اثر گرما منبسط شوند و به صورت طبیعی باز باقی می مانند تاچرخش آزاد مقدار کمی هوا و تبخیر سریع رطوبت جذب شده توسط کاشی باتوجه به شرایط جوی را سبب شوند . مقاومت در برابر ضربه و آلاینده های شیمیایی، ثبات سطح و رنگ و لیز نبودن ازمشخصات یک کف ایده آل هستند. این محصولات همچنین در برابر آلودگی، اشعه های فرابنفش خورشید، و یخ زدگی نیزمقاوم می باشند استفاده از به روزترین و جذاب ترین رنگ ها و ایجاد سایه روشن های مختصر در اثر فرآیند پخت موجب هر چه زیباتر شدن این محصولات گشته است محصولات اکسترودری کاشی پرسلانی با تنوع زیاد خود می توانند با هر چیدمانی هماهنگ و سازگار گردند این محصولات برای استفاده درمنازل، تراس ها، فروشگاه ها، میادین شهرها، راه پله ها و فضاهای پرتردد مناسب می باشند، همچنین با دارا بودن قطعات مختلف تزئینی و تکمیلی خود قابلیت تکمیل تمامی پروژه ها و چیدمان ها را با تمام جزئیات آن دارا می باشند .

مکان های بیرونی

(شامل تراس، راه پله، راهرو منازل، پاسیو و فضاهای سبز) نمای ساختمان های پوشانده شده باکاشی های اکسترودری پرسلانی ، با آب باران شسته شده و با نور آفتاب خشک می شوند و همواره جلوه کاشی های نو و تازه را در خود حفظ می نمایند. این محصولات به هیچ عنوان از دود و آلودگی، اشعه فرابنفش، یخ زدگی وتغییرات دما متآثر نشده وحتی درحالی که بر روی سطوح عمودی نصب شوند، به دلیل شیارهای دانه ای تعبیه شده در پشت کاشی، محکم و استوار بر جای خود می مانند مورد اخیر یک راه حل مدرن قطعی و منحصر بفرد می باشد که سبب ارتقای معماری و مهندسی هر ساختمانی گشته و نمایی زیبا و جذاب را به ارمغان می آورد.

مقایسه سنگ های طبیعی با پرسلان

سنگ های طبیعی طی یک و یا چند مرحله دگردیسی در طبقات داخلی زمین و تحت دمای درونی زمین که تقریبا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می باشد کاملا ذوب می شوند. اگر سریع سرد شوند به صخره های آتشفشانی و اگر به آرامی سرد شوند به صخره های آذرین تبدیل می شوند. استخراج سنگ های طبیعی و خارج نمودن آنها از طبقات زیر زمینی باعث می شود که در شرایط جوی زمین پایداری خود را از دست بدهند و به همین دلیل سنگ های طبیعی دارای ضعف های بسیاری هستند از جمله:

۱- سریع واکنش نشان دادن در مقابل اسیدها و بازها و مواد شیمیایی دیگر که به علت تراکم و دانسیته پایین و وجود تخلخل های سطحی بسیار زیاد و وجود پیوند ناقص و اکتیو می باشد.

۲- استحکام خمشی و مکانیکی پایین که در نتیجه از دست دادن پایداری در اثر استخراج ، تراکم و دانسیته پایین می باشد.یک مبحث جداگانه است در پرسلان ها به علت آماده سازی پیشرفته مواد اولیه و همچنین مخلوط کردن مواد اولیه متناسب با همدیگر برای ایجاد فازهای عالی تر جهت بالابردن ویژگی های پرسلان، یک ترکیب کاملا مخلوط شده در آسیاب های بالمیل که باعث یکنواختی کلی خواهد شد تولید می گردد.

در ابتدا گرانول (دانه هایی به شکل سیب) به عنوان ذرات ابتدایی تولید پرسلان تولید می گردد. شکل گرانول ها و درصد رطوبت موجود در آنها باعث می شود در هنگام پرس کاملا در هم قفل شده و همین مسئله دلیل بالا رفتن دانسیته می گردد. پرس گرانول های تولیدی با درصد رطوبت خاص از مهمترین مسئله های بالا رفتن استحکام و دیگر ویژگی های برتر محصول پرسلانی می باشد. در آخرین مرحله، سیکل پخت سرامیک ها در دمای حدود ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد باعث بوجود آمدن فازهای نهایی بسیار پایدار در پرسلان ها می شود و این مسئله باعث می شود در برابر عوامل واکنش پذیر مقاوم گردد و حالت پایداری داشته باشد. براقیت محصول و کیفیت سطحی بالای این محصولات در قسمت پولیش اتفاق می افتد. سختی سطحی بالا و تراکم زیاد محصولات و براقیت بالا در حد ۶۰۰ لوکس می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *