آب شرب به دلیل ورود مستقیم به بدن انسان، از اهمیت بهداشتی بالایی برخوردار است. مخازن فلزی ذخیره آب عمدتا به دلیل فرآیند خوردگی فلزات از جمله فولاد، آلوده به ترکیبات یونی فلزی می شوند. پوشش دهی راهکاری مناسب برای حفاظت از سازه های فلزی می باشد ولی به دلیل آزاد سازی ترکیبات شیمیایی مضر از جمله مواد آلی فرار(VOC)، آلایندگی بالایی در محیط اطراف خود ایجاد می کنند. مناسب ترین گزینه در چنین مواردی، پوشش دهی قسمت درونی مخازن به وسیله اپوکسی های بدون حلال(solvent free epoxy) است.

به طور معمول پوشش های بر پایه رزین اپوکسی از دو جز تشکیل شده اند جز نخست شامل گروه های اپوکساید فعال و جز دوم عمدتا ترکیبات آمینی یا آمیدی یا ترکیبی از این دو می باشد. نکته مهم و به عبارتی تفاوت اصلی در پوشش های بدون حلال، عدم وجود جز رقیق کننده یا حلال در آن است. به عبارتی پوشش های بدون حلال مایع که در رنگ آمیزی مخازن بهداشتی، آب شرب و کفپوش سالن ها در صنایع بهداشتی و دارویی کاربرد دارند، اپوکسی های با وزن مولکولی پایین می باشند که به طور طبیعی مایع بوده و نیازی به حلال های مضر و فرار ندارند.

این ویژگی منحصر به فرد و هم چنین قدرت چسبندگی، استحکام بالا وکیورینگ سریع از دیگر ویژگی های این نوع پوشش ها است که موجب می شود این نوع اپوکسی ها در رنگ آمیزی مخازن بهداشتی از اهمیت خاصی برخوردار باشند.
همچنین در فرآیند فرموله کردن این پوشش ها از رنگ دانه ها و مواد افزودنی مناسب استفاده می شود تا هر گونه اثر نا مطلوب بر روی بو، رنگ و مزه آب ایجاد نکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code