کفپوش های چوبی

از گذشته های دور در مناطقی که چوب مرغوب و فراوان در دسترس بوده، قسمت های مختلف ساختمانها از جمله کف، بدنه و سقف آنها را با چوب می پوشانده اند.امروزه نیز پوشش های چوبی به اشکال و شیوه های گوناگون متداول است. در پوشش های چوبی از نرم چوب ها و سخت چوب ها در رنگ ها و نقش های متفاوت استفاده می شود.

پوشش های چوبی دارای انواعی به این شرح هستند:

الف: کفپوش الواری

کفپوش الواری به صورت تخته های بلند به عرض ۸۰ تا ۲۵۰ میلیمتر و به ضخامت حدود ۲۰ تا۴۰ میلیمتر بسته به نوع استفاده ساخته شده، اتصال آنها از پهلو و انتها با کام و زبانه است و با میخ های آهنی یا چوبی به زیرسازی، نصب و محکم می شوند.

ب: کفپوش نواری

کفپوش نواری مانند کفپوش الواری است، ولی تخته ها کوچک تر شده و به شکل نوارهای باریکی۱۰۰ و ۱۵۰ میلیمتر است و ضخامت آنها از ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر ، درآمده اند. پهنای تخته ها معمولاً ۷۵تغییر می کند. نرم چوب ها از گونه های کاج و سخت چوب ها از نوع بلوط غان، راش و افرا انتخاب می شوند.این کفپوش ها به لحاظ مرغوبیت، دوام و پایداری در برابر سایش، درجه بندی و استاندارد شده اند.

کفپوش پارکت

کفپوش پارکت معمولاً از تکه های سخت چوب از گونه های مختلف در اندازه های متفاوت و نقش های گوناگون مانند شطرنجی، جناغی و حصیری ساخته می شود. ضخامت تکه چوبها معمولاً از ۶ تا ۱۸ ، درازای آنها از ۷۵ تا ۴۵۰ و پهنای آنها از ۲۰ تا ۵۶ میلیمتر است و در کارخانه آماده می شوند.اتصال تکه ها بر روی زیرسازی کف، توسط درودگر با میخ سرگم یا ماستیک در محل انجام می شود.

بلوک چوبی

بلوک چوبی نوعی پارکت ضخیم بوده و در ابعاد مختلف ساخته می شود. معمول ترین اندازه آن۵۰×۵۰ ×۹۰ میلیمتر است و به کمک آسفالت ماستیک بر روی کف سازی فرش می شود.

کفپوش های چوب پنبه ای

از چوب پنبه دو نوع کف پوش ساخته می شود:

  1. لینولیومی(linoleum)
  2. کاشی چوب پنبه ای (cork Tile)

لینولیوم

این محصول حدود یکصد سال پیش در انگلستان اختراع شد و سالهای متمادی تنها ماده کفپوش مصنوعی در دسترس بود. در کفپوش لینولیوم روغن بزرک به عنوان ماده چسباننده مصرف می شود.روغن را به همراه گرما و به کمک هوا اکسیده می کنند تا به صورت خمیر سفتی که تا اندازه ای شبیه لاستیک است درآید، به این خمیر گرد چوب پنبه، رزین و گرد چوب و رنگدانه می افزایند و مخلوط حاصله را بر روی کرباسی، پهن نموده و به شکل ورقه هایی به ضخامتهای ۲ تا ۶ میلیمتر در می آورند.

از این ورقه ها توپ هایی به عرض ۱۸۰۰ و کاشی های مربعی به اضلاع ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیمتر می برند.لینولیوم در دو نوع یکرنگ ساده و زینتی نقشدار ساخته می شود.

مواد نساجی

مواد نساجی اغلب در کفپوشها و بعضی اوقات در دیوارپوشها به مصرف می رسند. کفپوش ها یا دیوارپوش های نساجی فرآورده هایی هستند که در ساخت آنها از مواد نساجی بهره گیری شده باشد. در گذشته مواد مصرفی در کفپوش های نساجی منحصر به الیاف طبیعی مانند پنبه، کنف و پشم بود، ولی امروزه الیاف مصنوعی جانشین تمام یا قسمتی از آنها شده است. پیدایش ماشین های ساخت موکت و فرش ماشینی و گسترش تولید الیاف مصنوعی مناسب، باعث افزایش تولید و تعمیم این کفپوش ها در ساختمان های مسکونی، عمومی و تجاری شده است. متداول ترین الیافی که امروزه در کفپوش های نساجی به کار می روند، عبارتند از: نایلون، اکریلیک، مواد اکریلیک، پلی پروپایلین (اولفین)، پلی استر و پشم.نزدیک به ۸۰ % از تولیدات کفپوش های نساجی را مواد مصنوعی تشکیل می دهند.به طور کلی کفپوش های نساجی به دو گروه اصلی پرزدار و بدون پرز تقسیم می شوند. کفپوش بدون پرز. متشکل از رویه ای است که بافته شده و به صورت زمینه عمل می کند. کفپوش پرزدار، دارای رویه بافته شده ای است که از یک لایه نخ و یا الیافی که از کف بیرون آمده اند، درست شده است. پرزها ممکن است به صورت حلقه ای یا بریده باشند. بسته به طرح، پرزها می توانند کوتاه و بلند یا یکنواخت،یکرنگ یا در چند رنگ باشند. ماشینهای ساخت کفپوش ممکن است به صورت بافندگی و کشبافی کار کنند یا پرزها را روی زمینه یا درون زمینه ای که از قبل آماده شده است، قرار دهند. این عمل به روش های مختلف صورت می گیرد که از جمله آنها گره زنی، چسب زنی، سوزنکاری و بخیه زنی است.

در روی ماشین ها دسته هایی از پرز در یک مرحله بر روی زمینه قرار می گیرند. در نوعی روش ساخت،دو کفپوش به صورت روبه رو و با هم ساخته شده، سپس پرز مشترک آنها به وسیله تیغه ای از وسط بریده و دو لایه از هم جدا می شوند.زمینه ها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها زمینه بافته شده، کشباف، بدون بافت، نمدی آهاردار،روکش دار (از مواد لاستیکی یا پلاستیکی)، غیر نساجی (پلاستیکی یا لاستیکی) را می توان نام برد. در بعضی مواقع برای تقویت زمینه، پارچه ای اضافی را در روی آن نصب می کنند، زمینه را می توان با روش های مکانیکی یا شیمیایی از یک لایه فوم پلیمری یکنواخت پوشاند. پس از ساخت کفپوش، با پخش مواد تکمیلی در پشت آن، به اندازه ای که در زمینه نفوذ کند ولی به قشر رویی نرسد، زمینه را تا حدودی تقویت کرده و پرزها را درون زمینه، تثبیت و تحکیم می نمایند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code