کف پوش های پلیمری

سطوح بتنی در بسیاری از کاربردها و شرایط صنعتی کارایی بسیار رضایت بخشی دارند اما در مکان هایی که به مقاومت های شیمیایی، یکپارچگی سطح، الزامات بهداشتی و مقاومت به ضربه یا سایش نیاز است چندان پاسخ گو نیستند در چنین مواردی می توان از سیستم های کف پوش پلیمری استفاده نمود.

کف پوش ها به چند دسته پیوسته و موزائیکی، سفت، نرم و بالشتکی، ظریف، طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند و در انواع مکان هایی مانند منازل، مدارس، مغازه ها، فروشگاه ها، کارخانه ها، انبارها، آزمایشگاه ها، اداره ها، بیمارستان ها، سالن های ورزشی، استخرهای شنا و مکان های مذهبی استفاده می شوند.

تقریبا همه ی پلیمرهایی که در تولید کف پوش ها کاربرد دارند، چه در شکل موزائیک یا ورقه باشند یا اینکه روی سطح و در محل اجرا اعمال شوند، ضخامت کم و مقاومت بالایی را دارا می باشند.

به طور کلی کف پوش ها براساس مواد پلیمری به کاررفته در آن ها به هفت بخش زیر تقسیم می شوند:

کف پوش های پی وی سی ( PVC )
کف پوش های پی وی سی پوشش هایی هستند که در شرایط سنگین کاربری، در مقابل شکسته شدن، جمع شدن و ترک خوردن دوام می آورند ( برخی از مشکلات به دلیل استفاده از پاک کننده های حلالی و شوینده های قوی به وجود می آیند) بنابراین این مواد کاربرد زیادی در کف پوش بیمارستان ها، مدارس، آشپزخانه ها و حمام های خانگی دارند و قدرت انتخاب طرح و رنگشان زیاد و سهولت تمیز کردن، خواص عایقی و محافظتی و قیمتشان مناسب است.

موزائیک کف وینیلی همگن
کف موزائیکی قابل ارتجاع شامل بستر یا بایندر ( Binder )، پر کننده ها و رنگ دانه هاست که با پایدار کننده ها و کمک فرایندهایی مناسب ترکیب شده اند. این کف پوش ها کیفیت بهداشتی خوبی دارند و به راحتی نمی سوزند و در محدوده وسیعی از طرح ها و رنگ های مختلفی تولید می شوند.

کف پوش های پلی پروپیلنی
تخته های پلی پروپیلنی با وزن کم و کارایی بسیار خوب ویژگی هایی مانند چند منظوره بودن، سهولت در پاک سازی، افزایش رفاه استفاده کننده و ایمنی را فراهم می کنند. کف پوش های پلی پروپیلنی در مقابل خوردگی و حمله ی عوامل باکتریایی مقاوم هستند.

کف پوش های پلی یورتان
کف پوش های کف از جنس پلی یورتان با کارایی بالا عمدتا در ساخت کف پوش های صنعتی به کار می روند. این مواد چند جزئی هستند و در برگیرنده ی ماده اصلی، سخت کننده و پر کننده در بسته های جداگانه اند. بسیاری از تولیدکنندگان، مقاومت عالی این کف پوش ها در برابر اسیدهای معدنی، حلال های ضعیف و اسیدهای آلی در دمای محیط را تضمین می کنند.

کف پوش های اپوکسی
کف پوش های اپوکسی شامل بخش اصلی، عامل پخت کننده و پر کننده در اجزای جدا از هم اند که این اجزا قبل از اعمال در محل اجرا با یکدیگر مخلوط می شوند. از خواص مهم این کف پوش ها اتصال خوب، مقاومت بالا در برابر ضربه، مقاومت سایش عالی، استحکام فیزیکی بالا و مقاومت شیمیایی عالی را می توان اشاره کرد.

کف پوش ها و موزائیک های رابری
موزائیک های رابری دارای خاصیت انعطاف پذیری و مانایی جهندگی هستند و باعث رفع خستگی می شوند این موزائیک ها در برابر روغن و چربی ها مقاوم هستند و هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارند. از دیگر خصوصیات این نوع پوشش طول عمر بالا و کاملا قابل بازیافت بودن آن هاست و به طور کلی کف پوش هایی فوق العاده بادوام، جاذب صدا، ایمن و اقتصادی اند.

پوشش های بر پایه سیلیکون
سامانه های پوششی و رزین هایی که در آن ها از فناوری های بر پایه سیلیکون استفاده شده است بخش عمده ای از بازار پوشش های مقاوم در دمای بالا و عوامل جوی را تشکیل داده اند. از مزیت های ترکیبات بر پایه سیلیکون مقاومت در برابر گرما و پرتو فرابنفش و تقویت کننده چسبندگی می باشد. این نوع پوشش به دلیل مقاومت حرارتی بالا در پوشش دهی کوره ها، دیگ های بخار، تجهیزات مورد استفاده در کارخانجات شیمیایی، پالایشگاه ها و نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب نوع کف پوش براساس ویژگی های مربوط به کاربری نهایی مشخص می شود. عامل های موثر در انتخاب شامل نوع و حجم رفت و آمد، دمای کاربری، نوع آسیب های شیمیایی، سهولت پاک شوندگی و هزینه هستند.

نویسنده : سعیده شاه میری (کارشناس ارشد مهندسی شیمی )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *